Condensatie lekkage dakkapel

Twee jaar geleden heb ik een dakkapel laten plaatsen, zonder binnenafwerking. Het idee was om deze zelf af te werken. Nu ik daar, twee jaar later, eindelijk tijd voor heb, viel mij op dat er zwarte schimmelstipjes aanwezig zijn aan zowel de binnen- als buitenzijde van de Miofol-folie, aan de zijde van het plafond.

Het geheel voelt niet vochtig aan en we hebben ook geen last gehad van druppelende lekkages. Daarnaast heb ik de constructie gecontroleerd met een vochtmeter, die geen verhoogde vochtwaarden aangeeft. Daardoor vermoed ik dat er sprake is (geweest) van een condensatieprobleem.

Is het mogelijk dat, doordat alles twee jaar lang open heeft gelegen, er condensvorming is ontstaan door het temperatuurverschil tussen de warme zolderruimte en het koude dak? En dat dit probleem verdwijnt zodra het plafond wordt afgewerkt en de constructie luchtdicht wordt afgesloten, waardoor er geen vochttransport meer richting de Miofol-folie plaatsvindt?

Of is er mogelijk sprake van een onjuiste aansluiting tussen de dampremmende folies van het bestaande dak en de dakkapel? De folie van het bestaande dak is namelijk weggesneden en de folie van de dakkapel loopt achter de groene spaanplaten van het bestaande dak langs. Ik las in een ander topic hier dat er eigenlijk een dampremmende aansluiting tussen dak en kapel moet zitten.

Betreft trouwens een goed geïsoleerde woning, waarbij de zoldertemperatuur in de winter constant 23 graden is en in de zomer 26 graden.



20260812_185302.jpg

20260812_185354.jpg

20260803_220918.jpg
 
Is het mogelijk dat, doordat alles twee jaar lang open heeft gelegen, er condensvorming is ontstaan door het temperatuurverschil tussen de warme zolderruimte en het koude dak? En dat dit probleem verdwijnt zodra het plafond wordt afgewerkt en de constructie luchtdicht wordt afgesloten, waardoor er geen vochttransport meer richting de Miofol-folie plaatsvindt?


Dit dus. Je kunt een constructie niet ongestraft 2 jaar onafgewerkt laten en er maar vanuit gaan dat er geen problemen ontstaan.
 
Betreft trouwens een goed geïsoleerde woning, waarbij de zoldertemperatuur in de winter constant 23 graden is en in de zomer 26 graden.
Bij dit soort zaken altijd de luchtvochtigheid erbij vermelden.

En dat dit probleem verdwijnt zodra het plafond wordt afgewerkt en de constructie luchtdicht wordt afgesloten, waardoor er geen vochttransport meer richting de Miofol-folie plaatsvindt?
De dampremmende laag moet het schimmel en het condens voorkomen niet de afwerking van het plafond.

En heel belangrijk # 2
 
Ik zie Miofol active staan: een klimaatfolie.
Dat hoeft niet afgewerkt te worden, het niet afwerken kan niet de oorzaak van problemen zijn.

Het is al weken warm en zeer droog.
Nu meten zal geen nuttige waardes geven.
Als je nu vocht zou meten, dan zou dat natuurlijk wel zeer slecht zijn, maar dat kan bijna niet, Zelfs als was het kledder nat geweest, dan nog zou het nu waarschijnlijk droog geweest zijn.

Hoe is de folie aan de randen en naden aangesloten?
Luchtvochtigheid zal je vooral in de koude maanden moeten meten, als je dat niet weet kan je nu weinig.
Is dat goed dan blijft eigenlijk alleen lekkage over.
 
@Edwinnn
Ja, dat zie ik nu ook,
zag al wel dat er een stukje verkeerd om lijkt te zitten, maar dat is niet spannend.

"letters aan de leesbare kant naar de binnenzijde"
Dat is ook goed.

Maar nog een keer kijken en ik zie achter een flink deel denk ik een 2e laag.
Dat is niet goed, want er is een luchtspouw aan de warme kant nodig van 2 cm en die is er dan op dat deel niet.
Vraagsteller: bij een hoe groot deel is het dubbel?
 
Goede vragen die gesteld worden, dank hiervoor.

Meten heeft inderdaad geen zin met dit weer. Het klopt inderdaad dat de miofol voor een gedeelte (zie rode kruis op afbeelding) overlapt en dubbel zit.

Om #2 te beantwoorden, ik heb de opbouw geprobeerd te tekenen n.a.v. wat ik zie. Ik weet niet of dit exact klopt. Ik weet bijvoorbeeld niet hoe ver de Miofol doorloopt achter het stukje groene spaanplaat en hoe deze dan bevestigd is. Ik heb ook getekend hoe ik beide onderdelen uiteindelijk binnen samen zie komen. Let hierbij even niet op de buitenaansluiting en schaal verschil. Misschien dat hier ook nog iets uit op te maken is.



20260813_234750.jpg

20260814_005046.jpg

20260814_003638.jpg

20260814_001241.jpg

20260812_185354.jpg
 
Laatst bewerkt:
Zitten de zwarte stippen vooral bij de overgang tussen plat en schuin?
Dan gok ik op een kleine lekkage.

In de herfst een paar druppels regen teveel,
dat kan dan vochtig blijven tot ver in de lente.

Kan je het dak op?

Wat is het plan wat betreft afwerken?
Kan je dat nog een half jaar uitstellen?
 
Die overgang is een grote koudebrug.
Dat kleine beetje pur is de enige isolatie op dat punt.
En de spinvisfolie hoort te eindigen op de dakbedekking of de dakbedekking onder de folie.
Stuifsneeuw lekt daar zo naar binnen.
 
Wat is de zwarte folie op de laatste foto? Zit dat verder aan de buitenkant (koude kant) van het schuine dak? Dat is niet goed, het mag dan niet naar binnen gevouwen zitten.
 
Laatst bewerkt:
Neem aan dat de schimmel zit op de locatie zie de eerste foto 1. Klopt de opmerking dubbel gevouwen.
In de herfst een paar druppels regen teveel,
dat kan dan vochtig blijven tot ver in de lente.
Is dit niet iets te pessimistisch.

Je zit goed in de verbouwing. Is de zolder open dus de warmte van de begane grond of de verdieping daaronder gaat ongehinderd daar naar toe. Zo ja dan wordt het belangrijk wat de luchtvochtigheid in je huis is.
 
Vocht in de lucht of niet, als er echt bouwfouten zijn gemaakt moet je daar eerst iets aan doen....(zo goed als het nog kan).
 
De zwarte stippen zitten inderdaad niet alleen bij de aansluiting tussen schuin en plat, maar over een hele strook.

De zwarte folie op de laatste foto is het blauwe spinvliesfolie wat aan de buitenkant van het schuine dak zit.

De zolder is goed open, en op de onderste twee lagen wordt gewoon geleefd. Dus die warmte gaat dan inderdaad naar de zolder toe, even los van de wtw unit met afzuigpunt op de zolder.

Als ik het zo samenvat, zijn er twee grote onduidelijkheden/gebreken (even los van een lekkage van buitenaf). De (folie)aansluiting tussen schuin en plat. Hier zou ik dan iets van folie moeten doorleggen en een stukje na dichten eventueel met pur.

Het tweede is dat niet duidelijk is hoe de miofol in het platte dak is dicht gezet. Dit zou ik voor de bevestiging vierkant dicht kunnen purren langs de vier randen, zodat ik zeker weet dat hier geen opening meer zit.
 
Stippen op één strook.
Kan je zien of voelen hoe de balken lopen?
Zou verwachten dat een strook schimmel bij een strook isolatie tussen 2 balken zit.

Dat het maar één strook is, houdt waarschijnlijk in dat het probleem subtiel is.
Een lucht lek in de folie (kan langs de rand zitten)
Een kleine water lek vanaf boven.
Als het een grotere lucht/water lek was, dan was het schimmel probleem waarschijnlijk groter geweest.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan