Ventilatorsnelheid regelen

Status
Niet open voor verdere reacties.
Weet niet of dit onderwerp hier gepast is maar ik probeer het maar.

In mijn inbouw houtkachel bevinden zich 2 ventilatoren die gebruikt kunnen worden om de warmte vanuit de kachel naar de woonkamer te blazen.

De snelheid kan electrisch geregeld worden door een regelingsmodule die onderaan in de kachel zit en van buitenuit met een potmeter te bedienen is. Probleem is nu dat sinds enige tijd deze snelheid alleen nog op maximum snelheid te regelen is, dus ik veronderstel dat er iets op de printplaat de geest gegeven heeft.

Ik zou deze module willen vervangen door bijv. een lichtdimmer te gebruiken,alleen weet ik niet of ik hiermee de 2 ventilatoren kan regelen.
Ventilatormotoren zijn van het inductietype (dus zonder koolborstels):

- ventomatic
- PE DAC/w 80/95
- HPM 2800 50Hz 40W
- 220v Amp 0,2
Weet het merk van de kachel niet, dus het is zeer moeilijk om hier electrische reserve-onderdelen voor te vinden.

Wie kan me helpen om dit probleem op te lossen
mvg
fiel
 
Bij elektronica groothandels is daar van alles voor op de markt, wel even zoeken natuurlijk. Merkgerichte adviesen worden hier uberhaubt niet gegeven. Succes
 
Bedankt alvast voor het meedenken.

Ik ben nu sinds een paar dagen aan het testen met een lampendimmer.
Schijnt goed te werken, alleen kan ik de ventilatoren slechts in 4 stappen regelen,daar waar het vroeger met het originele moduletje vloeiend te regelen viel.

Ik ben bij een installateur langs geweest maar wat die voor een prijs durven vragen voor hun alternatief .

Originele module is een printplaatje met slechts 5 componenten erop. Ik ga eens rondkijken of ik iemand kan vinden die iets meer weet van electronica en handig is met een soldeerboutje, misschien valt het nog te herstellen.

Verdere suggesties zijn uiteraard welkom.
mvg
fiel
 
Een normale lampendimmer (weerstand/condensator/diac) heeft het probleem, dat de vrijkomende inductiespanning van de motor(-spoel) de werking beïnvloedt, waardoor hij de motor niet goed aanstuurt.

Daarom moet je een speciale regelaar hebben, die daar rekening mee houdt.
Soms lukt het met een regelaar voor halogeenlampen op trafo, indien die voldoende vermogen heeft.

In het elektronica zelfbouw gebeuren bestaat ook wel een en ander op dit gebied, maar dat valt buiten het kader van dit forum.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan