Hoe opbouw dampremmende folie en elektra

Helaas geen duidelijk antwoord op mijn vraag kunnen vinden. Wat is wijsheid kwa opbouw in mijn garagedak?

Het dak is warm geisoleerd. Van binnen naar buiten: OSB, PIR, Waterdichte folie ( Hassolan DUO ) Bitumen.

Ik wil van binnen toevoegen: tussen de balken isolatie. Dampremmende folie. Panlatten en gipsplaten.

De elektra loopt onder de balken langs door. Mijn vraag:
Kan ik de dampremmende folie het beste voor of achter de elektra leidingen plaatsen?
Ik begreep dat de folie het beste achter de panlatten kunnen zodat je gipsplaten niet in de folie hoeft te schroeven.

En welke isolatie zou het beste zijn om toe te voegen: glas of steenwol?
Het betreft isolatie slechts om geluid te dempen van de regen enz.de pir isoleert verder al uitstekend.



20250525_195023.jpg

20250525_200216.jpg
 
Laatst bewerkt:
De hassolan duo moest hassolan sn zijn, maar ook dat klopt niet want die zie ik alleen zitten op de uitbouw en niet op de garage.

De garage heeft een soort van epdm achtige laag (zwarte laag) en daar onder volgens mij afschotisolatie.

Zie foto. Hier zit nog bitumen boven op gebrand.

20250525_203157.jpg
 
Warm dak: folie niet nodig.

Zelfs ongewenst omdat je vocht kan opsluiten.

Als je extra isolatie wilt toevoegen kan dat maar veilig kan ongeveer maximaal de helft van de isolatiewaarde van het warme dak. (nog steeds zonder folie)
Hoe dik is het PIR?
 
Ik mis in uw beschrijving van de huidige toestand een dampscherm tussen de osb dakvloer en de isolatie.
Als dat er inderdaad niet is lijkt het mij noodzakelijk om onder de bijkomende isolatie een klimaatfolie te voorzien.
 
Kan de klimaatfolie sowieso kwaad? Als het antwoord daar nee op is, dan plaats ik het liever wel dan niet.
Deze folie werkt beide kanten op ?

@Jackd ik weet niet hoe dik de PIR ongeveer is. Het betreft een nieuwbouwwoning uit 2024 volgens de laatste standaarden geisoleerd A+++. Er zit wel 2 lagen PIR op, omdat het dak in eerste instantie niet goed op afschot lag.

Probleem is ik heb geen tekeningen van het garage dak, alleen van de woning. Maar ik wil wel tussen de balken isoleren omdat dit mijn geluidswering ten goede komt en ook (nog) meer warmte binnen houdt.

Er ligt sowieso van buiten naar binnen bitumen op, daar onder vermoed ik een andere laag want de dakdekker gaf aan dat hij geen bitumen op PIR kan branden, daar onder PIR, dan het dakbeschot.

Ik wil best de helft van de ruimte tussen de balken isoleren als dat beter is om vochtproblemen te voorkomen. De vraag is kan dat? En hoe zet ik dat goed vast zonder dat het naar onder valt?

De balken zijn bijv. ongeveer 15cm hoog. 7.5cm isolatie en 7.5cm lucht ? Dan panlatten en gipsplaten?
Ook hier wel de vraag, tussen balklaag en panlatten regulerende folie? Als ik ergens bang voor ben zijn het wel vochtproblemen.
 
Laatst bewerkt:
Bij ukabus (totaal geen ervaring mee zeg ik alvast) zie ik inderdaad dat wanneer de isolatielaag onder de PIR laag dikker wordt dan de PIR, er condensvorming tussenin ontstaat. Zet ik er een dampregulerende folie onder dan niet meer. Zonder folie, en bij een minerale wol laag dunner dan de PIR laag, ontstaat er ook geen condens.

Of praat ik nu onzin?
vb1.png

vb2.png
 
Dat laatste klopt:
Het gaat om de isolatiewaarde, niet perse om de dikte. (maar dat heb je volgens mij wel door, toch even erbij gezet, ook voor anderen)
Stel er ligt 4.0 (r-waarde) aan pir op dan kan je zonder probleem 2.0 aan een dampopen materiaal aanbrengen.
De warme kant van het pir blijft dan warm (boven het damppunt) en er zal geen condens op ontstaan.

Wil je dikker (hogere isolatiewaarde) dan een klimaatfolie toepassen.

Klimaatfolie kan hier geen kwaad, wel goed aanbrengen, o.a. met minimaal een 2cm spouw aan de warme kant.
 
Mij is geadviseerd houtvezelplaten aan te brengen. Is dat verstandig?
Ik ben dan voornemens 80mm houtvezel plaat aan te brengen en 60mm luchtspouw. De isolatie is meer voor geluid, dus niet erg als het net wat minder is. Liever geen risico op condensvorming.
 
Klimaatfolie heeft een luchtspouw van 2 cm nodig aan de warmte kant, dus tussen folie en gipsplaat. Zodat vocht eruit kan.

Wat zou hier het voordeel van houtvezel zijn?
Tegenover bijvoorbeeld helemaal vullen met glaswol, dus 14cm glaswol.

Ik zou nog steeds eerst de PIR dikte willen weten.
Het bitumen is een paar mm dik en het dakbeschot waarschijnlijk 18.
De dikte van het dak is te meten:
Binnenzijde van dakbeschot tot kozijn.
Buitenzijde van kozijn tot dakrand - dakrand tot bitumen.
Het verschil tussen die 2 getallen is de dikte van het dak.
2 of 10 cm PIR maakt veel verschil in de beste oplossing.
 
@Jackd Ok, dat is geen probleem. De panlatten schroef je op de klimaatfolie, en op de panlatten de gipsplaten. Aangezien de panlatten 21mm zijn, is daar de luchtspouw van 2cm, toch?

Ik heb eea gemeten. Kom uit op een totale laag van bitumen, isolatie en spaanplaat van minimaal 17cm. Op de laagste kant van het dak ( want er ligt ook afschotisolatie op) Haal er nog wat marge af, dan zou er totaal minstens 10cm PIR op moeten liggen. (een deel of alles (durf ik niet te zeggen) is 2x geisoleerd omdat het afschot in eerste instantie verkeerd lag.

Houtvezel zou beter vocht reguleren dan steenwol en de warmte beter opnemen en de kou binnen houden in de zomer?
 
Laatst bewerkt:
10cm pir zou top zijn, dan maakt het allemaal niet uit wat je doet, het gaat goed, er is dan geen vochtprobleem, van vochtregulering is geen sprake.
Zonder folie heeft dan mijn voorkeur. Minder kans op problemen bij een lekkage.

Houtvezel neemt meer warmte op in de zomer, maar het komt onder de PIR dus kan die warmte niet weer kwijt naar buiten toe. Het opwarmen duurt langer, maar de warmte blijft ook langer hangen.

Houtvezel werkt door de hogere massa beter tegen geluid dan glaswol, maar ook anders.
Massa krijgt je er nog bij van de gipsplaten.

Iemand hier die veel van geluid weet kiest (bijna altijd?) voor glaswol als het om geluid gaat.
 
@Jackd Hoe bedoel je minder kans op problemen bij lekkage zonder de folie?
Als ik via Ubakus eea invul, dan lijkt de klimaatfolie wel te helpen om condensvorming te voorminderen.

Het gaat natuurlijk maar om een beetje geluid van de regen. Isolatie door 10cm PIR is ook al dik in orde. Voorop staat een probleemloze constructie.
Met 15CM glaswol kom ik dicht in de buurt bij de isolatiewaarde van 10cm PIR. 150cm dik glaswol is overigens niet te vinden lijkt het. Kom uit op 140 of 180.

Is het risico op problemen minder (in ieder geval niet groter?) als ik bijv. maar 70mm isolatie tussen de balken stop ipv 150mm? Het is ook iets voordeliger.
 
Met lekkage bedoel ik dat er regenwater door het bitumen komt.
Met folie blijft dat eerder in de isolatie en de folie hangen, je komt er later achter dat je een lekkage hebt.
Misschien een beetje ver gezocht, maar voor mij een reden om geen folie te gebruiken als dat niet nodig is.

Als 70mm genoeg als tegen het geluid, dan alleen dat doen.

Bij 150 mm wol zit je inderdaad wel op een waarde dat er folie nodig kan zijn. Ubakus weet de grens, maar is streng, de situatie is meestal een stuk gunstiger, zo koud is het in de winter niet meer en meestal in de winter binnen behoorlijk droog, dus minder vocht dan weer ze vanuit gaan.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan