Halogeen verlichting

Status
Niet open voor verdere reacties.
Hallo allemaal,

Dit is inderdaad een hele handige site voor de doehetzelvers, complimenten over de manier waarop zaken worden uitgelegd.

Ik heb net een achterbouw gerenoveerd en kan wat advies gebruiken voor wat betreft de verlichting.

Het gaat om 3 ruimtes naast elkaar een keuken van 5 m x 4.30 m (dit is voorzien van een lichtkoepel van 5 m x 1 m) dan een hal van 3.4 x 4.3 m, een badkamer van 3 x 2.5 m en een wc van 1.2 x 1.4 m.

Het geheel heeft een plat dak en daar wil ik graag overal halogeen spotjes plaatsen voor de verlichting. Mijn vraag wat voor soort spotjes kan ik het best gebruiken (met of zonder transformator) en hoeveel per ruimte.

P.S (ik woon net op de grens in België kan de verlichting aanschaffen in B of in NL)

Alvast bedankt voor jullie advies.
 
Gebruik de zoekfunctie van dit forum eens.
Er is al meerdere malen een topic over inbouw(halogeen)spots geweest.
Hierin zijn alle voor- en nadelen van de verschillende types nader verklaard.
 
Bedankt voor je snelle reactie, ik heb inderdaad gezocht maar ik vond niets over het aantal spots per vierkante meter of zoiets. hoever mag de spotjes van elkaar plaatsen als ik bv spotjes van 20w of 50w wil gebruiken.
 
Verlichting kun je zowel in Belgié als in Nederland aanschaffen.

Wat betreft de keuze 12 volt of 230 volt gaat mijn voorkeur uit naar 230.
Dit om de reden dat je niet hoeft te bedenken waar de trafo te plaatsen op een bereikbare plek waar voldoende koeling is om de trafo niet te warm te laten worden.
Als je veel lampen gebruikt op 1 trafo moet je met de dikte van de aders rekening houden.
Als je dimmers gebruikt moet je rekening houden wat voor soort je toepast.

Als de hoogte van je badkamer minder is dan 2.25m komt is het vaak alleen mogelijk om 12 volt halogeen spots toe te passen, in alle andere gevallen heeft mijns inziens de 230 volt spots de voorkeur.
 
Aoueslat schreef:
Bedankt voor je snelle reactie, ik heb inderdaad gezocht maar ik vond niets over het aantal spots per vierkante meter of zoiets. hoever mag de spotjes van elkaar plaatsen als ik bv spotjes van 20w of 50w wil gebruiken.
Dit hangt af van de hoogte waar de spotjes hangen en de stralingshoek van de spotjes. Op de plekken waar direct licht nodig is zoals bv . een aanrechtblad moeten de lichtbundels van de spotjes enigszins overlappen om zo het hele blad goed te verlichten.

Dit hangt dus af van de hoogte en van het type spotjes die je toepast.
 
De hoogte is 2.55m voor de hele ruimte en de keuze van de spotjes is nog niet bepaald, daarom vraag ik advies bij de keuze van de spotjes waar moet ik rekening mee houden.

De keuken is gedeelte is verdeeld over twee kringen een kring voor het werkblad en de andere is voor de algemen verlichting van woonkeuken, elke kring is voorzien van een aparte schakelaar zo kunnen de kringen onafhankelijk van elkaar aan of uit.
 
Als je de hoogte weet plafond vs. werkblad en de stralingshoek van je spot weet kun je het verlichte oppervlak van 1 spotje bepalen en zo ook de afstand tussen de spotjes om het hele blad goed uit te lichten.

Dit doe je ook met de andere verlichte objecten zoals bv bad, wastafel, enz.

De spotjes zijn eigenlijk niet bedoeld om een hele ruimte uit te lichten. Het kan wel maar is niet ideaal.
 
Zonder opnieuw een discussie te willen aanzwengelen over voor en nadelen van 12 V - of 230 V halogeenverlichting, wil ik er wel op wijzen, dat in de badkamer een laagspanningsverlichting (bijv. 12 V) wellicht makkelijker aan veiligheids-eisen voldoet.

Voor het overige zijn de verschillen/meningen over 12 V / 230 V te vinden bij:
Inbouw halogeen 230V

En over de verlichting in de badkamer Elektrische aansluiting badkamer
 
Ga naar een goede verlichtingsspeciaalzaak en die kunnen kijken op welke plek de spots moeten komen en welke graden hoek de lampjes moeten hebben.

Zij kunnen eventueel m.b.v. een leverancier een lichtplan maken. Ook weten zij u precies te vertellen welke spots er in de badkamer gemonteerd mogen worden.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan