Geiser voor in de keuken?

Status
Niet open voor verdere reacties.
Hallo allemaal!

Ik wilde graag gebruik maken van de expertise die hier op dot forum rondsnuffelt. Ik heb op het moment een kleine Bosch geiser in mijn keuken zitten. Voor zover ik het plaatje mag geloven is dit een W135 TZ1. Echter, als ik dit vergelijk met wat ik op de website van Bosch lijkt het er absoluut niet op. Ik zal wel een oudere uitvoering hebben, maar dat zie ik dus niet terug in het typenummer. Klopt dit?

Mijn vraag gaat echter over een eventuele vervanging van dit apparaat door een nieuwere versie of een betere presterende versie. Ik zit namelijk in een 4 kamer flat/appartement en deze geiser heeft zeker als het koud is buiten (ik ben een jaar geleden hier komen wonen; eerste eigen (huur)huis) is het echt een straaltje van niets in de douche. Het apparaat heeft gas comfort 1 en volgens de informatie die ik her en der vind en het advies van 't EPK zou ik eigenlijk een apparaat met gascomfort 2 moeten hebben. Maar is dit wel mogelijk in mijn huis/situatie?

Het apparaat bevindt zich dus in de keuken en is via drie aansluitingen aangesloten. Gas, water en iets wat ik niet ken of begrijp. Wellicht de doorvoer van warm water richting de douche. Als het apparaat aanslaat bij de vraag naar warm water komt er warmte van de verbranding door een rooster aan de bovenkant van het apparaat. Voor zover ik kan oordelen is dit dus een lichte geiser met een afvoer naar de ruimte waar het apparaat staat.

Wat voor mogelijkheden heb ik als ik een nieuwe geiser zou willen? Ik denk niet dat het mogelijk is een afvoer voor de co2 te plaatsen (huurhuis, woningbouwvereniging, geen afvoer). Maar ik zie tussen de bomen het bos niet meer en na het bestuderen van de verschillende apparaten zijn sommige dingen mij nog onduidelijker geworden. De ene fabrikant lijkt termen te gebruiken die een ander weer niet gebruikt en de ander geeft weer extra informatie die ik bij een ander weer niet terug kan vinden.

Zou in mijn situatie bijvoorbeeld een Vaillant MAG 11-0/0 XZ mogelijk zijn? Ze noemen dit apparaat "open met waakvlam" en heeft een gas conform van 2 (een duidelijke verbetering ten opzichte van 1). Er zijn ook andere apparaten, maar vaak zie ik zaken erbij als elektronische ontsteking en is er een stroom voorziening nodig. Die zie ik bij het apparaat in mijn keuken nu niet. Er zit wel een afdekkapje achter waar een pvc buis doorheen loopt. Maar deze is niet onderbroken en ik zie dus ook geen duidelijke draden waar eventueel een stopcontact gemonteerd zou kunnen worden. Bij Nefit zie ik ook wel modellen die een verbetering zouden zijn, zoals een F2555-N, maar de uitmonding van de afvoer zou hier het "dak" zijn. Dat is volgens mij dus niet mogelijk. Die die valt dan af. Nefit heeft echter ook ventilatorgeisers waarbij staat dat deze uitstekend in keukenkastjes kunnen omdat de ventilator de rookgasafvoer naar de buitenlucht verzorgt. Bedoelen ze hier echt buiten het huis of gewoon buiten het apparaat/kast? Probleem hier is weer dat deze stroom nodig hebben.

Mijn onderzoek geeft mij dus een lichte hoop op een Vaillant MAG 11-0/0 XZ (het stomme is dat de gebruiksaanwijzing/installatie handleiding niet op de website staan, enkel van het mini/elektronische model) met verbeterde capaciteit. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan zit ik waarschijnlijk vast aan de volgende modellen?

- Bosch w135 TZ1 (nieuwe versie?)
- vaillant mag 9/1 OZ-DG
- nefit F1400

Ik heb de leeftijd van mijn huidige Bosch geiser nog niet kunnen verifiëren bij de woningbouw/verhuurder, dus ik kan op het moment niets zeggen over de leeftijd. Maar hij ziet er behoorlijk ouderwets uit als ik het vergelijk met de modellen die ik zie op de websites van Bosch, saillant en gefit. Mocht een krachtigere geiser geen optie zijn, zou een nieuwe dan enige verlichting kunnen bieden doordat deze wellicht efficiënter werken?

Ik kan foto's maken op verzoek indien er nog enige verduidelijking nodig is. Sorry voor mijn lange verhaal, ik probeerde duidelijk te zijn en zoveel mogelijk informatie te verschaffen.


Alvast bedankt!

p.s. bovenstaand verhaal is enkel over de capaciteit van het huidige apparaat t.o.v. een nieuwe. het huidige apparaat heeft nog wat andere zaken die me niet aanstaan, waardoor ik besloten heb op onderzoek uit te gaan:

- warme kraan moet altijd open en dan moet ik er koud bij mengen. warm half open en beetje koud is niet mogelijk > lijkt mij echte verspilling
- vlam maakt soms zeer irritant hoog geluid (waarschijnlijk niet voor iedereen te horen)
- water is soms ineens niet helder > lijkt mij vies. even laten doorlopen verhelpt probleem. dit is volstrekt willekeurig, dus bijvoorbeeld niet nadat ik een tijd geen water heb gebruikt)
- de waakvlam valt af en toe zonder aanwijsbare reden uit
- mijn inziens te lage capaciteit
 
Voor zover ik het zo op afstand kan nagaan, zou de Vaillant MAG 11-0/0 XZ voor u een optie kunnen zijn. Het is echter verstandig u te laten adviseren door een installateur die ter plaatste de situatie bij u heeft bekeken. Wanneer u hier zelf geen ervaring mee heeft, zou ik niet zelf de geiser vervangen. Het is namelijk niet alleen een kwestie van even de oude er af en de nieuwe er op.

Wellicht kunt u ook informatie krijgen bij de verhuurder, bijvoorbeeld over de mogelijkheid van het aanbrengen van een rookgasafvoer.
 
Alvast dank.

ik ga hieraan in ieder geval niets zelf doen. ik heb een heilig ontzag voor installateurs, loodgieters en elektriciëns etc. simpele dingetjes kan ik wel, dit soort dingen niet.

een rookgasafvoer aanleggen gaar hier volgens mij niet. maar ik zal ernaar informeren.

plan nu: de verhuurder van de huidige geiser laten kijken naar het apparaat (mag weleens wat onderhoud hebben naar mijn mening) en vragen wat de opties zijn voor een andere eventueel in combinatie met een daarbij behorende huurverhoging.

andere visies, tips, trucks zijn nog steeds welkom!
 
Ik heb elders op dit forum natuurlijk ook wat dingen her en der gelezen en iemand met een dergelijke situatie had de volgende quote als opmerking/commentaar in een reactie.
Het beste is het om voor een gesloten toestel te kiezen, maar een toestel met een atmosfeerbeveiliging is ook toegestaan, mits de ruimte goed geventileerd is.

uit: https://www.klusidee.nl/Forum/topic/geiser-zonder-afvoer-welke-capaciteit-maximaal.6787/
ik wil graag goed voorbereid zijn wanneer ik met de mensen van de geiserverhuur/woningbouw bel/afspreek zodat ik niet iets aangepraat krijg waar ik achteraf helemaal niet tevreden mee ben. vandaar dat ik dus nog even door informeer.

wat kan er in een keuken hangen? er is naar mijn eigen onderzoek GEEN mogelijkheid voor een rookgas afvoer. als ik warm water gebruik komt er wel een hele hoop warmte vrij aan de bovenkant van het apparaat. vlammen zijn blauw, dus das in ieder geval gunstig.


edit: is het misschien een idee om te meten hoeveel water er uit het apparaat komt? dan kan ik een idee geven van de (resterende) capaciteit.
 
Wanneer er geen mogelijkheid is voor een geiser met rookgasafvoer, dan is een geiser met atmosfeerbeveiliging een optie. Echter, deze geisers vergen inderdaad een goede ventilatie. Aangezien de huidige huizen vaak goed geïsoleerd zijn, is dat toch vaak een probleem. Betekent dat er extra ventilatiemogelijkheden moeten worden aangebracht. Het komt dan voor dat met name in de winter of als het koud is, deze ventilatieopeningen door de mensen wordt afgedicht en dat is nu net niet de bedoeling.

Uw opmerking over de resterende capaciteit kan ik niet goed plaatsen. De huidige capaciteit van de geiser mag bekend geacht worden. Van belang is waar u de geiser voor wilt gebruiken en wat dat voor de capaciteit van de nieuw aan te schaffen geiser betekent. De keuze in open geisers met atmosfeerbeveiliging is echter beperkt, ook qua capaciteit.
 
Met resterende capaciteit bedoel ik dat ik het idee heb dat mijn geiser nu nog nauwelijks kan doen wat hij zou moeten doen. naar mijn idee werkt ie gewoon heel slecht.
 
Maar die keukengeisers zijn ook gewoon zeer beperkt om te douchen.
Dat is eigenlijk gewoon een eigenschap van die dingen...
 
Een keukengeiser levert ca. 2 tot 2,5 liter water van 60 graden per minuut. Gemengd met koud water haal je dan ca. 4 tot 5 liter water van 35 graden. In de zomer iets meer, want dan is de temperatuur van koud water wat hoger dan 10 graden.
Als de waterleiding naar de douche wat lang is, dan verlies je ook nog wat warmte.
Als je meer capaciteit wil, dan kom je terecht bij een badgeiser. Deze hebben altijd een rookgasafvoer nodig.

Zelf moet ik het tijdelijk ook doen met een keukengeiser, totdat de CV-ketel kan worden geinstalleerd. De termostaatkraan in de douche heb ik afgesteld op 30 graden. Dan komt er net voldoende water (ca. 5 a 6 liter) uit de kraan om enigszins fatsoenlijk te douchen.

Wat betreft de elektronische ontsteking: er zijn ook geisers, waarbij de stroom wordt opgewekt door de waterdruk. Vraag niet hoe het werkt, maar het kan dus. Een externe stroomaansluiting is dan niet nodig.
 
Dan zal ik waarschijnlijk aan deze geiser of een nieuwe variant ervan vast zitten. voor zover ik - met mijn leken ervaringen op dit gebied - kan zien kan ik geen apparaat met afvoer plaatsen.

in de douche kan ik enkel de warme kraan helemaal openzetten en er wat koud bij mengen, anders gaat de geiser uit. datzelfde geldt voor de keuken. moet helemaal open... anders 'valt ie uit' na een halve minuut en krijg ik weer koud water.

ik zou het moeten meten, maar volgens mij komt er bij mij bij lange na geen 5 liter water uit bij het douchen. wellicht in de zomer.. maar dan is mijn water natuurlijk warmer.

ik ga vrijdag even met de woningbouw/verhuurder van mijn geiser bellen om te kijken wat de mogelijkheden zijn. ik wil ook weleens weten wanneer deze voor het laatst nagekeken is. ik woon hier nu een jaar en er is nooit een controle geweest en ik vind het wel prettig als ie even nagelopen wordt.

bedankt voor alle adviezen en inzichten!
 
Zoals hierboven al werd genoemd, zul je met een open geiser nooit echt veel capaciteit in huis halen. Dat is nou eenmaal een gegeven bij die dingen. Wellicht dat je ietsjes verbetering krijgt, maar het houdt niet over.

Bij mij liep ik tegen hetzelfde probleem aan, maar in een koopflat, dus ik was wat vrijer om zaken naar eigen believen te veranderen. Ik heb een ventilatorgeiser in de keuken geplaatst, in plaats van 2,5L heb ik nu 7,5L warm water, een wereld van verschil. En het is wel prettiger ook te weten dat m'n keukengeisertje z'n lucht niet meer de keuken in blaast.

De aan- en afvoer is met een plaatje in plaats van een bovenraampje gemaakt. Dat zou bij jou in principe ook moeten kunnen, zonder veel kosten is dat later weer in oorspronkelijke staat terug te brengen.

Vraag is alleen hoe lang je hier wilt blijven wonen, want je bent zomaar €1500 tot €2000 verder, afhankelijk van het toestel en de hoeveelheid werk die er moet gebeuren. Veel geld als je over 2 jaar al besluit weer te vertrekken...

En een boiler zou geen optie kunnen zijn?

Een stekker is tegenwoordig ook niet op alle modellen nodig om geen waakvlam te hebben. Dan wordt met behulp van de waterdruk stroom opgewekt, waardoor een piezo-element kan worden gebruikt om het gas te ontsteken.

Los van dit probleem zou ik wel eens met je verhuurder om de tafel te gaan zitten en overleggen wat ze aan dit toestel zouden willen doen. Als je echt alleen bruin water krijgt als je warm water vraagt, dan gaat er iets echt niet goed. (en anders ook niet, maar dan zit het waarschijnlijk in je waterleiding zelf, waar ik me eerlijk gezegd nog meer zorgen om zou maken!).
 
Dank voor het bericht.

ik krijg overigens geen bruin water, maar water waarin een hoop kalkdeeltjes of iets dergelijk lijkt te drijven. ziet er niet helder uit. lijkt compleet willekeurig te gebeuren, maar ik vind het zonde om dan mijn kraan open te gooien en er water voor te verspillen.

ik moet even gaan bellen met ze :)
 
- warme kraan moet altijd open en dan moet ik er koud bij mengen. warm half open en beetje koud is niet mogelijk > lijkt mij echte verspilling

Het probleem is toch dat je te weinig warmwateropbrengst hebt? Dan ga je toch niet de warme kraan half dichtdraaien? Als je de warmekraan zoveel mogelijk openzet en dan de temperatuur verminderd door koud water bij te mengen krijg je de meeste warmwateropbrengst. Wat dat te maken heeft met verspilling is mij een raadsel.

Trouwens uit besparingsoogpunt is zo'n keukengeiser ideaal. Weinig warmwateropbrengst, betekent weinig waterverbruik en dus ook weinig gasverbruik. Alle andere oplossingen zullen leiden tot een hoger gas en waterverbruik.
 
Zijn eigenlijk twee problemen. enerzijds weinig capaciteit bij douchen, anderzijds het te vroeg afslaan bij het weinig vragen van warm water (even snel iets afwassen)

ik vind het niet erg om de kraan helemaal open te draaien als ik de maximale capaciteit nodig heb (bij bijvoorbeeld douchen).

maar als ik even wat warm water nodig heb om even snel iets af te wassen dan moet het helemaal open - even open met een beetje warm gaat niet. moet helemaal open (stikheet, dan weer wel) en veel koud erbij. vind ik zonde.
 
Doorstroomtoestellen hebben nu eenmaal vaak een tapdrempel. Je moet een minimale hoeveelheid warm water tappen om het apparaat te laten werken. Dat ligt vaak rond 1,5 liter per minuut. Met de minimale capaciteit van een keukengeiser betekent dat dus dat de kraan ver open moet om het apparaat te laten werken.

Kortom ook een eigenschap van geisers. Daar doe je niets aan.
 
Dat kan wel zo zijn, maar ik blijf het inefficiënt en zonde vinden. een beetje opletten op het verbruik kan geen kwaad.

bedankt voor je adviezen en uitleg, maakt een hoop duidelijk over wat wel en niet kan :)
 
Veel energie-bedrijven hebben ook een voorlichtings-centrum,
ljkt me dat daar best wel goede raad te verkrijgen is.
Je kunt daar ook vaak apparatuur huren met een onderhoudscontract, ben je daar gelijk mee gedekt. Ze installeren deze ook voor je.
Neem een plattegrond mee en wat foto's, dat praat wat makkelijker.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan