Afvoer aanleggen t.b.v. badkamer

Beste Klussers,

Ik wil samen met mijn vader een nieuwe badkamer in ons huis gaan bouwen. Nu beschouwen we onszelf zeker als handig nadat we de rest van het huis al onder handen hebben genomen, maar met bepaalde dingen wil je toch even zeker zijn dat het allemaal wel goed is bedacht. Vandaar dat ik me hier heb aangemeld. Zouden de mensen met ervaring met met name afvoerleidingen even willen meekijken en mijn ontwerp willen controleren?

Het betreft momenteel een slaapkamer die omgebouwd gaat worden naar badkamer. Het geluk is dat er al leidingen voor warm en koud water in een valse wand zitten, en dat naast deze kamer een loze schacht zit waardoor een standleiding kan komen. Het nadeel is dat het eigenlijk maar een klein kamertje is waar alle wensen maar nét in passen.

Voor de toekomstige badkamer heb ik de volgende indeling bedacht, zie de afbeelding:

20250705_130731.jpg

groen: afvoer
rood: warm water
blauw: koud water
(en in geel een stukje elektra maar dat is nu niet zo van belang, dat kennen we goed)

Ik realiseer me: het is een beetje veel op de tekening zo op een scherm, vandaar een woordje uitleg.

hoofdafvoer, standleiding:
-het toilet krijgt een inbouwreservoir en een afvoerbuis van dikte 110mm Deze leiding loopt naar de schacht. Een hangtoilet met afvoer naar achter.
-in de schacht gaat een standleiding naar beneden van dikte 110mm. Hier wordt deze aangesloten op de bestaande afvoer van het toilet (gresbuis denk ik)
-de schacht is een oude schoorsteen die boven het dak uitkomt. Naar boven, in de schacht, komt een ontluchting met dikte 110mm.

Bad, douche, wastafel:
-deze krijgen allen een afvoer van 40mm en worden tussen het toilet en de standleiding aangesloten op de buis van 110mm.

Wasmachine:
-een afvoer dan 40mm (bestaand) naar beneden

Beneden wordt het toilet ook verbouwd om zo alles goed te kunnen aansluiten:
20250705_130741.jpg


Standleiding:
-in de schacht komt de standleiding naar beneden, en wordt op de bestaande afvoer van het toilet (in de grond).
-beneden komt ook een hangtoilet met inbouwreservoir en afvoer aan de achterkant.
-de afvoer van het toilet (110mm) wordt aangesloten op de standleiding.
-de afvoer van de wasmachine (40mm) en de afvoer van de miniwastafel (40mm) worden aangesloten op de standleiding.

Schets doorsnede standleiding benedentoilet, optie A en optie B:
20250705_140730.jpg


Enkele vragen:
-in het handboek kwam ik tegen dat waar de standleiding (110mm) een bocht maakt, er binnen 1 meter van deze bocht niks mag worden aangesloten. Dit haal ik niet met het toilet en het (optionele) wastafeltje beneden. Wat is daarvan het gevolg? Als dit bijvoorbeeld enkel geluid is ben ik wel bereid dat risico te accepteren.
-vraag daaruit voortvloeiend: kan ik het benedentoilet het beste met meer afstand tot de bocht (optie A), of met minder bochten (optie B) monteren?
-ik las dat je afschot moet hebben op afvoerbuizen: is dit bij deze kleine afstanden ook van groot belang?
-zijn er nog dingen die ik over het hoofd heb gezien?

Alvast bedankt voor jullie hulp.
 
Leuk getekend dat wil altijd wel.
Maar je moet wel volgens handboek doen anders problemen.
Leidingen 40 te klein bad minimaal 50
Ook laat je ontluchten niet in een schacht maar door het dak heen.
En als je goed wilt aan sluiten beneden zal je de gres wel moeten aan pakken dus liggende leiding.
Naamloos.jpg




1751719878838.png
 
Als eerste, dank voor de tips!

De leidingen 50mm dik maken is sowieso geen probleem.

Wat zijn de problemen precies als ik de gresbuis niet vervang?
Deze stopt volgens mij niet bij het toilet maar gaat verder naar achter. Dat wil zeggen dat ik met een beetje pech de ontzettend harde betonvloer in het toilet, de hal en misschien ook de keuken er uit moet gaan kappen (we hebben geen kruipruimte). Als dat niet per se hoeft, dan liever niet...
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan