Sloop openhaard

Beste klussers,

Zie bijgevoegde foto's van onze huidige situatie. Dit is zo ver ik weet een houthaard die omgebouwd is naar gas en wij zouden hem (waarschijnlijk) willen vervangen voor een Spartherm Edge houtkachel. (waarschijnlijk 68 of 80 breed)
We wonen in een bungalow en er is dus geen verdieping boven. Op het dak staat een schoorsteen van ongeveer een halve meter.
Om de Spartherm te kunnen plaatsen zou ik deze willen slopen. Gedeeltelijk of helemaal.
Nu gaf iemand mij aan om hem niet helemaal te slopen en het bovenste gedeelte te laten staan om te kunnen hergebruiken en daar dan gewoon een dubbelwandige pijp doorheen te maken. Echter verwacht ik dat dit niet zo maar kan, want dan zweeft/hangt het gedeelte aan het dak of bovenkant. Op de 2e foto zie je ook een ijzeren frame waar de rest van de stenen bovenop gemetseld is.

Voorzien jullie dat ik dit gedeeltelijk kan slopen? Ik neig naar helemaal slopen en opnieuw opbouwen met kacehl/dubbel wandige RVS buis. Maar dan zullen we waarschijnlijk ook een nieuwe brandveilige dakdoorvoer moeten maken.
De nieuwe kachel zouden we dan weer opnieuw vergelijkbaar willen opbouwen met platen. Het installeren van de kachel etc laten we zeer waarschijnlijk een professional doen.

Graag jullie advies of op/aanmerkingen. Alles is welkom.
Stijn



Dak 1.jpg

Openhaard 1.jpg

Openhaard 2.jpg

Openhaard 3.jpg
 
Even los van de hele constructie; een rookgasafvoer voor hout is doorgaans een stuk grotere diameter dan voor gas. Kijk eerst wat je nodig hebt en of dat er nog op een handige manier doorheen te maken is (wat er bij de verandering van hout naar gas is gedaan zou je dan moeten terug brengen). Als dat al lastig wordt ben je sowieso al bijna op slopershoogte.
 
Laatst bewerkt:
De stalen H-balk zal doorlopen, anders hadden ze dat kleine stukje rechts vast anders gedaan.
Bouwtekeningen zijn handig.

Dan de vraag of de kleine schoorsteen op het dak op de balk of op het onderdeel staat.
Zou ook in bouwtekening te zien kunnen zijn, anders iets verder slopen dan is het vaak wel te zien.

Bij een ombouw van openhaard naar gas werd soms niks met het rookkanaal gedaan, kijk dus eerst eens naar de diameter die beschikbaar is.
Er kan een binnenpijp in zitten, die trek je er waarschijnlijk zo uit.

Als je toch een deel gaat uitbesteden, laat die dan alvast komen.

Waarom zou je alles slopen als je het toch weer hetzelfde terug gaat bouwen?

Ik weet niet of het vooral voor de sier is, of dat je vooral voor de warmte wilt gaan stoken. Als dat laatste dan is een vrijstaande houtkachel efficiënter.
 
Dankjewel voor de reacties.
De balk loopt door dus ik verwacht ook niet dat de muur dragend is.
Met het rookkanaal is idd niks gedaan. De rookkap is nog zoals die van de houthaard. Binnenmaakt is 22cm en dat zou dus in theorie voldoende zijn. Daarom zei diegene om niet alles te slopen. (is niet ter plaatse geweest) om de dakdoorvoer etc te besparen.
Ik wil de Spartherm (zie foto) hebben en daarvoor moet er dus qua hoogte meer weg. Dan zou de unit er in kunnen met een nieuwe dubbelwandige buis. Deze kachel vinden we erg mooi en heeft voorkeur boven een vrijstaand model. Ook qua kamerindeling vinden we het goed uitzien als splitsing tussen eetkamer & woonkamer.



csm_kamin-kamineinsatz_premium-v-2l-68h_bf7e9021cd.png
 
Die balk zal niet dragen op de schoorsteen, dus het dak zelf is veilig.

De achterwand blijft, de rechter zijkant blijft en een flink deel van de bovenkant blijft.
Dan kan je rustig slopen wat nodig is om eerst de oude eruit te krijgen, er blijft meer dan genoeg over om de schoorsteen te dragen. Ik ga ervanuit dat het schoorsteen volledig op de rest staat.
Zeker niet zomaar alles eruit slopen.

Er zit boven de oude openhaard trouwens nog een flink stuk metaal, dus je zal flink wat weg mogen hakken,
dan waarschijnlijk nog maar iets extra ruimte nodig voor de nieuwe.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan