Aarding in de badkamer, detailvragen

Hallo,

Ik heb me inmiddels door de nodige CAP berichten doorgeworsteld en veel geleerd over aarding in de badkamer. Een paar dingen blijven voor mij onduidelijk:

1. Mijn waterleidingen zijn van koper en volledig in de wand gefreesd. De wastafelkraan wordt op hoekstopkranen afgemonteerd en de badkraan via s-koppelingen op een montageplaat. Waar moet ik nu aarden? Gewoon op de koperleiding? Dat kan, maar dat is later niet meer zichtbaar/bereikbaar.

2. Trek ik voor zowel warm als koud water een eigen aarddraad ook al zitten ze naast elkaar?

Uit persoonlijke interesse, een begripsvraag voor de kenners: Waarom 4mm of 6mm draad gebruiken om te aarden wanneer de verbinding met de centraaldoos in 2.5 mm wordt uitgevoerd? Ik begrijp het verschil in diameter niet helemaal.

Alvast bedankt voor de hulp!
 
1 Je hoeft water maar op 1 leiding te vereffenen, meestal onder de wastafel op de hoekstopkraan.

De regel is:
2,5mm² mits in buis gelegd en tegen corrosie beschermd(vertint)
of minimaal 4mm² los door vloer of wand.
dit geld alleen voor de vreemd geleidende delen naar het CAP omdat dat de beveiliging is.
4mm² omdat dat minder snel kan beschadigen.

De groen/gele naar de centraaldoos is aanvullende veiligheid, het CAP werkt technisch ook zonder aarde.
 
Dank je wel voor je snelle reaktie. Nou zitten die hoekstopkranen meestal (bij mij ook) met teflon tape in de montageplaat gedraaid. Dat tape isoleert toch? Of is de theorie dat de geleiding via het water voldoende is?

Dank voor de uitleg over de diameters, ik verwachtte dat het met stroom te maken had ipv mechanisch. Grappig, weer wat geleerd!
 
Water geleid niet in een vereffening.
Je zal toch moeten meten of alle verbindingen werkelijk contact maken. Maar de teflon zit tussen het schroefdraad,de zijfanken zijn blank.Het meten van geleiding doe je met maximaal 24v en 200mA.
 
Top, ga ik doen. Mag je eventueel ook een aardklem op de leiding plaatsen waar je niet meer bijkan later? Zo'n aardnet in de vloer is toch ook niet meer te bereiken nadat de smeervloer erop ligt?
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan