Vochtbruggen door spouwmuur over gordingen

Op zolder zien we op een buitenmuur veel vocht, dat bij de hoogste gordingen (maar niet bij de nokbalk), lijkt te ontstaan. We hebben een twee-onder-een kap woning uit de jaren dertig. De zijgevel waar het om gaat is gericht op het zuiden, en een tikkeltje naar het westen. De gordingen liggen over de spouwmuur en steken zo'n 40cm uit de gevel.
Kan het zijn dat de vochtbruggen ontstaan door een capillaire verbinding langs de gordingen, waarbij het water gestuwd wordt vooral bij regen en westenwind?

De buren, met de zijgevel richting noorden, hebben geen last van dit probleem. Ook heb ik al twee verschillende dakdekkers laten kijken naar het probleem, en zij kunnen geen oorzaak vinden. Er lijkt iig geen daklekkage te zijn.

Misschien heeft iemand een idee over de oorzaak van deze vochtbruggen. En een mogelijke oplossing?

Alvast bedankt voor het meedenken!
 
Het is lastig te fotograferen, want alles is wit geschilderd en vocht geeft een lichte verkleuring.

Voorbeeld van uitstekende gordingen aan de buitenmuur (foto is gedraaid)
voorbeeld van uitstekende gordingen.jpg

voorbeeld van vocht onder de gording (binnen rechter zijde). De iets donker gekleurde baan is vocht, het is geen schaduw, want ik heb de lamp loodrecht op de gording gezet.
voorbeeld van vocht onder de gording, geen schaduw, want lamp staat loodrecht.jpg

voorbeeld2 van vocht onder de gording (binnen rechter zijde). Wederom is de donkere vlek het vocht.
voorbeeld2 van vocht onder de gording, geen schaduw, want lamp staat loodrecht.jpg

Aan de linkerzijde hetzelfde verhaal, maar deze foto is niet zo duidelijk helaas.
voorbeeld3 (binnen links)van vocht onder de gording, geen schaduw, want lamp staat loodrecht.jpg

Een opname halverwege de muur, je ziet het vocht, met name van bovenaf komen
halverwege de muur zie je het vocht, met name van bovenaf komen.jpg
 
Aan het metselverband te zien zou het een steens muur zijn en geen spouwmuur. Hoe dik is de totale muur?
Dat kan je nameten bij een raam.
 
Ookal ziet het metselverband er zo uit, ik denk toch dat het een spouwmuur is. De muur is zo'n 30 cm dik. Ook heb ik spouwmuurisolatie laten aanbrengen enkele jaren terug....Maar ik kan het mis hebben natuurlijk
 
Laatst bewerkt:
Ik zou de oorzaak eerder bij de spouwmuurisolatie zoeken, in combinatie met de langdurige regen & zuidwesten wind.

NB: Weet je zeker dat de gordingen doorlopen? Of zijn het enkel sierklossen?
 
denk eerder condens door ingezakte of ontbrekend naisolate mogelijk vanaf het dak te controleren door het optillen van wat pannen en het zagen van een luikje in het dakhout
 
Dan ben ik toch blij dat ik een endoscoop heb. Even op zolder een gaatje boren door het binnenblad (schuin naar beneden door de muur) en je hoeft het dak niet op met dit weer...

Na de inspectie weer dichtmaken, en klaar.
 
Bedankt voor het meedenken! Ik denk dat ik wel een endoscoop kan lenen om uit te zoeken of het echt een spouwmuur is, zoals Rola aangeeft en dan te zoeken naar condensvorming zoals Walker en Boertje125 aangeven
 
Als de muur 30 cm dik is, dan is idd het zeer waarschijnlijk een spouwmuur.
Zit er onder de eerste gording van boven nu een gat in het buitenblad?
Hoe is de kwaliteit van het voegwerk?
 
Heel leerzaam, al jullie suggesties! Misschien de voegen inderdaad versleten. Ik zal ook dat gaan inspecteren. Eerst even een ladder lenen die lang genoeg is, of een drone :-)
 
Valt me steeds weer op. Is er lekkage dan worden er veel fotos van de binnenkant getoond.
Het is toch zo dat het regenwater van buiten naar binnen komt. Daar beginnen om het aan te pakken.

Hoe lang woon je daar. Is er kort geleden geïsoleerd. Richting condens is al genoemd. Wel veel nat te zien.
 
Spouwmuren vullen ze meestal niet helemaal tot boven omdat ze bang zijn dat er dan stenen los gaan zitten. En dan heb je idd op dit soort plekken een koudebrug. Je kan t zelf opvullen met bijv pur als de voegen goed genoeg zijn.
 

Gerelateerde klussen

Reacties
8
Weergaven
425
Reacties
3
Weergaven
233
Reacties
14
Weergaven
395
Reacties
2
Weergaven
258

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via