Stopcontact buiten

De litze is de aarde. Deze mag je verbinden met de geel-groene draad.
 
Bij sommige grondkabels is de aardlitze lastig van de rest van de metalen mantel te onderscheiden.
Google afbeeldingen even op aardlitze en je weet waar je naar moet zoeken.
 
Wat zien we op de foto? Schakelaar is me duidelijk loopt die naar de kabel of heb je die zelf geplaatst?

Zoja die grijze waar is die voor? want aarde was vroeger grijs. En soms willen ze die wel gebruiken als er geen groen geel is
 
@Sander 1972 het is een dubbele schakeling. Zat al zo in de meterslang, niks aan gedaan. De grijze is van de linkerschakelaar en de zwarte van de rechterschakelaar. Ik had een foto gemaakt voor een compleet beeld te geven
 
@Sander 1972 @Walker @Jackd ik heb vanavond geprobeerd de litze met het geel groene draad te verbinden zie foto, helaas klapt de groep er nog steeds uit. Ook ben ik andere stopcontacten aan het nalopen.

71276A9E-12EB-4285-91E8-8BBA8A254D66.jpeg
 
Die foto in post 26 ziet er een stuk netter uit, dan dat het was.
Beter niet zo aansluiten hoor, nooit zo aansluiten dat niks gevaarlijks aangeraakt kan worden, ook niet alleen om te testen. Gewoon eerst met alleen lasklemmen.

Ik zou alles wat je makkelijk los kan halen, los halen. Dus alle stopcontacten eraf en een lasklem op elke draad.

Daarna toch maar die gronddoos open maken. Of simpelweg de kabels doorknippen naast de doos, als je daar ook genoeg kabel overhebt. Niet alleen om te kijken of het daarin zit, maar dan kan je elke kabel apart testen. Dus eerst alleen de kabel vanuit het huis aansluiten, dan een van de andere kabels erop, enzovoorts.
 
Als ik het zo lees dan is er maar 1 oplossing nl. de kabel volgen vanuit de meterkast en kijken of er toch toevallig ergens een lasdoos oid. in de kruipruimte zit.
Heb je een kabeltracer dan kan het wat makkelijker worden nl. de kabel losmaken in de meterkast en daar je tracer op zetten en kijken waar je overal de kabel terug kunt vinden en deze mogelijk kunt volgen.
Zijn er geen lasdozen onderweg te vinden dan zit er niets anders op dan de lasdoos buiten die volgegoten is los te maken of (als er voldoende ruimte is) de kabels af te knippen en opnieuw te gaan lassen.
Natuurlijk voor het lassen dan eerst uitzoeken waar de storing zit door de kabels 1 voor 1 aan te gaan sluiten en die waarbij de aardlek weer uitvalt dat is de boosdoener.
Vaak is dat een kabel die naar de tuinverlichting, vijverpomp, schuurtje enz. loopt.

Vorige week net zo'n klusje gehad met een gelijksoortige storing.
Klant had zonnepanelen gekregen en de zonnepanelenboer heeft meteen ook een nieuwe meterkast geplaatst (zonder groepenverklaring in te vullen), de aardlekschakelaar waar ook de beveiliging op aangesloten zat viel telkens uit en volgens de panelenboer lag het aan de beveiliging.
Nou niet dus, de beveiliging werkte gewoon maar de klant (niet al te best ter been) zat ik zak en as want ook een deel in de keuken en buiten werkte niet, dus ondanks de overvolleagenda toch maar geholpen.
Nou kan je vertellen dat het een zoekplaatje was.
Groep was achter een stopcontact doorverbonden naar stopcontacten van de oude keuken, die keuken was verbouwd en was nu zitkamer en alles dichtgemaakt zonder centraaldoos oid. en met de tracer ontdekt dat deze weer door liep naar de nieuwe keuken met ook een vast plafond.
Daar alle spotjes uit het plafond gehaald en kon zo nog net bij een lasdoos komen met 1 hand.
Steeklassen losgemaakt en klemlassen geplaatst op de aankomende kabel maar de sluiting bleef.
Stopcontact buiten gevonden en losgekoppeld maar sluiting bleef.
Bleek uiteindelijk achter een andere schakelaar (die verstopt zat achter het gordijn) nog een las te zitten naar de buitenverlichting (2 wandlampjes en 2 lantarenpalen met 3 koppen)
Die losgemaakt en eindelijk gevonden.
Daarna alles weer aangesloten en dichtgemaakt, meteen de spotjes vervangen door LED verlichting, nu ik toch in de kruipruimte was (met 10 cm water) ook meteen een nieuwe kabel gelegd voor de TV die het slecht deed. Bewegingsmelder die stond te knipperen meteen vervangen en ruim 1000 euro later was alles opgelost en werkte muv. de buitenverlichting alles weer.
Maar zonder de tracer hadden ze nu waarschijnlijk nog steeds een storing gehad omdat het na een verbouwing, nog een verbouwing en deel nieuwbouw gewoon bijzonder moeilijk was om dit terug te vinden.
 
@Gerrit B Even bijdehand en achteraf lekker makkelijk, maar als je had gedaan wat ik in mijn vorige reactie zei:
Alles wat je buiten makkelijk af kan koppelen afkoppelen, dus alle verlichting en lantaarnpalen los en afdoppen, dan had je het toch meteen gevonden?

ps. beveiliging hoort ideaal op een eigen alamat of anders op de aardlekschakelaar zonder buiten punten.
 
Alles wat je buiten makkelijk af kan koppelen afkoppelen, dus alle verlichting en lantaarnpalen los en afdoppen, dan had je het toch meteen gevonden?
Klopt maar dan moet je wel weten waar je iets kunt vinden en in deze situatie was dat bepaald niet makkelijk te vinden met als eerste totaal geen indicatie wat op welke groep was aangesloten.
Het was dan ook totaal niet logisch dat de groep hoofdzakelijk aan de linkerkant van de woning werd gebruikt maar ook geheel aan de andere kant voor een buiten stopcontact en de buiten verlichting. (woning met 12 groepen + Kookgroep + PV groep)
In de lantarenpalen kwam ook alleen kabel omhoog zonder lasdoos oid. (tenminste in het luikje zag je alleen maar de kabel omhoog gaan) en bij de lampjes aan de wand kwam ook alleen een kabel naar buiten, de rest was in de muur weggewerkt en tussen het vaste plafond gelast.
Dus dan kun je een lampje loskoppelen maar verder niets, maar heb ik in de loop der jaren wel geleerd om niet te gaan draaien aan aardig geroeste schroeven in gietijzer.
De beveiliging zat ook altijd wel op een eigen groep maar door het aanpassen van de meterkast nu dus samen met de buitenverlichting achter 1 aardlek.
Klant vertelde "als ik de meterkast door een elektricien aan had willen laten aanpassen dan was ik pas in augustus aan de beurt geweest en deze zonnepanelen installateur kon het direct wel even aanpassen aangezien er toch ook een extra PV groep bij in de kast moest"
Maar realiseerde zich dat hij het beter meteen goed had kunnen laten doen nu de zonnepanelen installateur niet thuis gaf als er een dag later al problemen ontstonden.

Heb je al gekeken op welke draden spanning staat?
Als de aardlek meteen uitvalt dan kun je toch ook niet meten op welke draden spanning staat.
 
Het is best lastig om van afstand mee te denken, op de aardlek zitten 4 groepen?
Die blijven er allemaal in op 1 na die er uit gaat? Klopt het?

Zo niet zet dan even alle 4 de groepen die hierbij horen uit. En schakel de aardlek in.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan