Ombouw naar krachtstroom

Status
Niet open voor verdere reacties.
Ik heb een sauna gekocht met een kachel van 6 kw die op krachtstroom werkt en wil dus krachtstroom in mijn meterkast. De leidingbeheerder zegt dat dat kan. Ze plaatsen een andere meter en doen nog wat in nde meterkast. De vraag is nu wat ik nodig heb. De kleinste krachtstroomsoort is 3x25A. Is dat genoeg en kan die kachel daar goed op werken? Ik kook ook electrisch en heb verder de normale dingen: een wasmachine, koelkast, magnetron/oventje, diepvries, waterkoker, senseo. En de rest van het huis op spaarlampen. O ja en een bubbelbad met 800 Watt motor.

3x25A of meer, that's the question. Ik heb er geen verstand van.
 
3x25A hoofdafzekering (3x25x230=17,25 kW) voldoet over het algemeen prima voor een uitgebreide huis installatie. Een installateur zal de groepenkast ook moeten aanpassen naar drie fase en er zal een krachtgroep tbv de sauna geplaats moeten worden. Indien mogelijk is het ook wenselijk de kookplaat op drie fase aan te sluiten. Verder dienen de rest van de groepen zo gelijkmatig mogelijk over de drie fase verdeeld te worden.
 
De hoofdzekeringen worden dan 3 x 25 A, de eindgroepen worden door 3 x 16 A beveiligd; daar kan maximaal 3 x 16 x 230 = 11,04 kW op aangesloten worden
 
Een kachel van 6000 W aansluiten voor de sauna. Is het dan verstandig om dit te doen? Ik dacht dat deze kachel dan zonder problemen samen met bijvoorbeeld de wasmachine en/of de kookplaten en/of de waterkoker (2200 W) zou kunnen werken. Maar 11 kw is dan toch veel te weinig? Wie helpt me hierbij?
Ik kan ook een 4500 W kachel voor de sauna nemen op 2x220V. Is dat dan een beter idee? Vooral omdat het omzetten naar krachtstroom wel geld kost.
 
Als je op 220 kookt, dan is er niets aan de hand. Als je op 380 kookt, en je wilt een extra 380 aansluiting voor je sauna, dan kun je niet koken in sauna en keuken tegelijk.

In alle gevallen blijft dat je deverdeling van groepen zorgvuldig plant.
 
Een 6000 Watt kachel op drie fase verbruikt nog geen 9 Ampere per fase. 3x25Ampere hoofdzekeringen, zoals al gezegd 17250 Watt max voor de hele installatie, is dus ruim voldoende. Je houd dus meer dan 10000 Watt over voor de rest. Een één fase aansluiting gaat meestal tot 35A (8000 watt). Met een 4500 watt kachel houd je dan dus maar 3500 watt over voor de rest. Met drie fase zit je installatie dus veel ruimer in z'n jasje.
De opmerking van Fiesiekus gaat over de krachtgroep 3x16A voor uitsluitend de sauna. Deze kun je met max. 11000 Watt belasten, ruim voldoende voor een 6000 Watt kachel dus.
 
Jeroenmuj schreef:
Ik kan ook een 4500 W kachel voor de sauna nemen op 2x220V. Is dat dan een beter idee? Vooral omdat het omzetten naar krachtstroom wel geld kost.
Kan ook, 2 groepen van 230 volt kan je max. 7,36 kW aanhangen.
 
Als ik zie wat de TS allemaal heeft, krijgt, zie ik krachtstroom als enige goede optie. Anders wordt het wel erg goochelen wat er tegelijkertijd aan mag.
 
Jeroenmuj schreef:
Ik heb een sauna gekocht met een kachel van 6 kw die op krachtstroom werkt en wil dus krachtstroom in mijn meterkast. De leidingbeheerder zegt dat dat kan. Ze plaatsen een andere meter en doen nog wat in nde meterkast. De vraag is nu wat ik nodig heb.
 
Groenegrommer schreef:
Als je op 220 kookt, dan is er niets aan de hand. Als je op 380 kookt, en je wilt een extra 380 aansluiting voor je sauna, dan kun je niet koken in sauna en keuken tegelijk.
:?:

Ook de combinatie van elektrisch koken en de sauna kachel gelijktijdig lijkt me met 3x25A geen probleem. Zolang het totale verbruik de 17000 Watt maar niet langdurig overstijgt. Zoals gezegd is het wel aan te raden als je voor 3 fase kiest, de kookplaat ook op 3 fase aan te sluiten, anders loop je de kans dat je één fase gaat overbelasten.
 
Met die 2 x 16 A groepen en een 4,5 kW kachel, wordt het wel krap allemaal: koken erbij zal waarschijnlijk niet gaan. Je zit dan als snel boven je max. van 8050 Watt.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan