Kortsluiting ventilator in de badkamer

Status
Niet open voor verdere reacties.
Beste mensen,

Vorige week heeft mijn vader een schok gehad omdat hij tijdens het douche aan de ventilator zat. Volgens mij oom die vroeger in de 'elektro' zat kan het helemaal niet zo zijn dat je vanuit de douche aan elektrische aparaten kan zitten. Ik heb dan ook even naar de ventilator gekeken, dit is een S&P Decor 100 en heeft IPX4 'beveiliging'. De ventilator hangt op 224 cm recht boven de douchekop. Ook hangt hier nog een spotje naast. Volgens mijn oom heeft mijn vader mazzel gehad dat wij thuis een goed werkende aardlekschakelaar hebben omdat hij anders het loodje had gelegd. Het feit is nu dat deze badkamer een half jaar geleden door een aannemer is verbouwd, zij hebben de spotjes en de ventilator daar gemonteerd. Ik zelf zit eraan te denken om juridisch advies in te gaan winnen ergens ook al is het alleen maar om het feit dat deze aannemer deze kunsten niet meer ergens anders kan vertonen (stel het is in een huis met een mindere aardlekschakelaar, dan legt er dadelijk een vader het loodje nog slecht vakwerk). Is mijn zaak technisch gezien goed?
 
Je moet ff de installatie voorschriften erbij zoeken.
En je moet in de levering voorwaarden nakijken welke normen de aannemer hanteerd.
Maar al ik zo bekijk 2,25 valt buiten de zone indeling volgen nen1010.

Je hebt in mijn optiek geen poot om op te staan, en om nu iet meteen als prutwerk af te serveren vind ik wat ver gaan.Een fatsoenlijk gesprek met de aannemer komt eerst en dan pas een rechtzaak.
En je bent niet in america dus ook dat loopt vaak wel los.
 
Toch even aan je vader vragen waar ie nou precies aan zat; die ventilator met z'n IPX4-beveiliging is "waterproof" beveiligd, dus hoe die onder spanning kan komen te staan is een raadsel.
 
Wat is volgens jou de reden dat ik geen poot heb om op te staan? Ik wil btw niet per se een rechtzaak aanspannen maar er alleen maar voor zorgen dat deze aannemer dadelijk niet deze fout nog een keer maakt en dat er dan ergere consequenties volgens (doden, gewonden).
 
Zo te lezen zit 't 'm in de gesmolten draden of -aansluiting en heeft je vader een schok via een lekstroom gekregen en niet direct via de ventilator.

Waarschijnlijk is er een flinke stroom tussen fase en nul gaan lopen met het smelten als gevolg. Toe je vader iets van de ventilator aanraakte is er een lekstroom via het vocht (condens in fan-kanaal) gaan lopen.

Dit is wel een heel bizarre situatie: je vader was zeiknat en stond met z'n voeten misschien in een geaarde douchebak. Gevaarlijker kon niet.

Maar het is nu zaak de oorzaak van die gesmolten draden op te zoeken.
 
Dit begrijp ik niet helemaal want het zijn de interne draden in de ventilator.

En ik heb het even nagekeken, het is trouwens toch gewoon zo dat in met aardlek beveiligde zone 1 (waar we het over hebben) alleen elektrische aparaten met IPX7 beveiliging mogen hangen?
 
Aha....dan is door de hitte waarschijnlijk de isolatie gesmolten/verdwenen en daardoor kon een spanning op de buitenzijde ontstaan en via het vocht een lekstroom gaan lopen.

Dan is het een punt van de fan-producent.

Maar allemaal onder voorbehoud; we kunnen de zaak niet ter plaatste beoordelen.
 
De fabrikant zegt netjes dat de maximaal toelaatbare luchttemperatuur
voor de ventilatoren is 40°C is. Kan je ook nog even naar mijn punt over zone 1 hierboven kijken?
 
Zone 1 eindigt op 2,25m.Dat is dus ook het punt waarop je snel aan het kortste stukkie trekt.
Als je meet van vloer tot ventilator kap is het 224cm.
Maar haal je de kap eraf dan blijkt dat alle elektra 4 cm dieper in het toestel ligt.en dat is dus een discussie punt.
Normen zijn ook geen wet.
Het verbranden van de aansluiting lijkt op een vals contact door gebruik van soepele leidingen zonder eindhulzen.
 
Ik weet niet precies wat je met de eindhulzen bedoelt maar de draden in de ventilator worden aangesloten op een blokje en de laatste centimeter van de draden is niet geïsoleerd.

Dat discussiepunt wat je noemt kan ik wel begrijpen, maar het gaat gewoon uiteindelijk om het idee dat die aannemer beter had moeten weten want het heeft maat een haartje gescheeld of ik had mijn pa kunnen begraven deze week.
 
Dat geld ook voor je pa hij had ook beter moeten weten dan met elektra te gaan prutsen onder het douchen.Als beide partijen gezond verstand hadden gebruikt.

Maar goed eigenlijk gaat dit topic helemaal buiten de doelstelling van klusidee, het zelf uitvoeren van klussen.
 
Ik denk dat je eerste opmerking echt net zo goed door een mongool gemaakt had kunnen worden, met de tweede ben ik het wel eens dus het topic kan wel dicht. Ik laat er wel een expert naar kijken.
 
Wel grappig een aannemer moet zijn verstand gebruiken zodat je pa dat niet meer hoeft te doen.

Wat betreft' het beter moeten weten' ,de aannemer heeft alles netjes buiten de zones gemonteerd dus ook daar heeft hij niets verwijtbaars gedaan.

Bel gewoon die aannemer op en laat hem zien wat je probleem is, 99% kans dat hij een installateur laat komen om het te herstellen.
Jij loopt je nu al op te fokken zonder dat er wat echt loos is.
 
@ B Ketting : het is niet nodig om elke keer het bovenstaande antwoord te quoten, elke "mongool" kan dat lezen omdat het er pal boven staat.

Zoals je begrijpt houden we ook niet van kwetsende opmerkingen.
Slotje, laat de aannemer maar komen.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan