Hoe (oude) radiator afkoppelen/aftappen en verwijderen?

Hi klussers,

Over enkele weken komt bij ons de stukadoor langs. Voordat die komt, moet ik wel eerst 3 radiatoren afkoppelen en tijdelijk verwijderen, zodat de stukadoor zijn gang kan gaan.

Nu zit ik wat video's op YouTube te kijken hoe ik dit zou moeten doen, maar de radiatoren die in de video's gebruikt worden als voorbeeld, lijken niet echt op die van mij qua functionaliteit.

Ik heb deze video's bekeken:
De bovenste video begint met het dichtdraaien van 2 'kogelkranen'. Die lijk ik überhaupt al niet te hebben. In de andere video wordt ook gesproken van een voetventiel, die ik ook niet lijk te hebben.

Vervolgens in beiden video's, hebben ze aan de onderkant van de radiator een soort klein kraantje/aftapper zitten die je kan opendraaien met een ontluchtingssleutel. Vervolgens zetten ze tegelijk met diezelfde sleutel ook de ontluchter zelf open die vaak aan de bovenkant van de radiator zit. Met die 2 handelingen loopt de radiator vervolgens langzaam leeg.

Hieronder zal ik enkele foto's van mijn radiatoren toevoegen:

IMG_6261.jpg


IMG_6260.jpg


IMG_6259.jpg


IMG_6258.jpg


IMG_6257.jpg


IMG_6256.jpg


Ik lijk slechts 1 ontluchter/aftapper te hebben die aan de bovenkant van de verwarming zit.

Concreet mijn vragen op basis van de foto's van mijn radiatoren:

  • Hoe moet ik deze radiatoren aftappen/afkoppelen?
  • In welke volgorde moet ik welke handelingen doen?
  • Moet ik de leidingen tijdelijk afdoppen totdat ik ze weer terug ga hangen, of is dit niet nodig?
  • Andere zaken waar ik rekening mee moet houden (hoofdkraan dichtzetten, ketel uitzetten)?
Soms zie ik overigens ook dat ze voor het laatste beetje water in de radiator een waterstofzuiger gebruiken. Is dit per se nodig, of kan ik dit ook overslaan gezien ik de radiator over enkele weken toch weer terughang?
 
Wil je in de tussentijd ook warm water gebruiken, vanuit gaande dat er een combi ketel hangt?
Hangen deze radiatoren op de begane grond of verdieping?
Leeglaten: ketel uitschakelen door de stekker eruit te trekken.
Sluit een slang aan op de laagst gelegen radiator en hang het uiteinde in een afvoer.
Draai de aftapper open en daarna het ontluchtingskraantje op de radiator de eraf moet.
Daar kan in het begin nog water uitkomen.
Altijd een teiltje of waterstofzuiger bij de hand hebben als je de onderste koppeling los draait, daar kan nog zwart water uitkomen.
 
Laatst bewerkt:
@Rola Hi Rola, dank voor je reactie.

2 van de radiatoren hangen op de eerste verdieping. De andere radiator zit op de begane grond.

Ik zou graag inderdaad in de tussentijd wel warm water willen gebruiken om te kunnen douchen e.d.. Zie onderstaande foto van ons ketel (een nefit hvc30 Ow5 proline).

IMG_6263.jpg


Je schrijft: "Draai de aftapper open en daarna het ontluchtingskraantje op de radiator de eraf moet.".
--> Dit is juist de vraag die ik heb, want de radiatoren die eraf moeten, lijken niet zowel een aftapper als een ontluchtingskraantje te hebben. Er zit maar 1 dingetje op waar ik een ontluchtingssleutel voor kan gebruiken.

Betekent dit dat ik het hele systeem moet aftappen via de laagste radiator (of bij de ketel), en dat ik daarna pas de drie radiatoren kan loskoppelen? Dus ik moet ergens een radiator hebben die zowel een aftapper als een ontluchter heeft en vanaf die radiator moet ik het hele systeem dan laten leeglopen, of begrijp ik het niet goed? En moet ik de leidingen dan tijdelijk afdoppen, of kan ik ze gewoon dicht laten staan zolang de kranen dicht zijn?

Hoe zou jij dit aanpakken als je zo’n type radiator hebt?
 
Je begint altijd met het drukloos maken.
Dat doe je meestal via het vulpunt met de vulslang in een emmer of direct in de afvoer.

In dit geval gewoon helemaal leeg laten lopen, dan zijn de radiatoren op de verdieping al zo goed als leeg. (er kan inderdaad nog een flinke slok smerig water uit komen, dus oppassen met verplaatsen.

Je gaat ze hergebruiken: dan zou ik ze buiten schoonmaken en spoelen, gewoon de tuinslang erin totdat er schoon water uitkomt.

Bij deze ketel moet er druk op het systeem staan om warm (drink)water te kunnen krijgen.
Gaan alle radiatoren van de muren af, of een paar niet?

Als alle, dan graag een foto van de ketel van iets verder af waar ook alle leidingen op staan.
Mogelijk dat het makkelijker is om de boel "kort te sluiten".
Anders alle leidingen afdoppen.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan