Binnenmuren geisoleerd met PIR, hoe nu afwerken?

Beste Klussers,

Om ons huis uit 1976 (met spouwmuur) echt energie zuinig te maken, heb ik tegen de binnenmuur een laag 50mm PIR geplakt.
Hiermee is de Rc van de muren naar ongeveer 5 m2K/W gegaan.

Nu vraag ik me af hoe ik het 't best verder kan afwerken.

PIR-woonkamer_4812.jpg


Ik kan er gipsplaten tegenaan plakken en die weer laten stucen.
Maar dat is niet zo handig/sterk om iets aan op te hangen of tegenaan te schroeven.
Zou ik ook direct hout erop kunnen plaatsen en dat op een-of-andere manier "strak" (zonder naden) kunnen afwerken en gelijk verven?

de stapeling PIR-OSB-gipsplaat-stuc wordt nl ook wel een hele sandwich. Zijn er betere/slimmere ideeën?

Bij voorbaat dank voor suggesties!
 
Laatst bewerkt:
Lekker bezig. Even dubbel checken: heb je je goed verdiept in dauwpuntverplaatsing? Ik heb een woning uit 1971 met 7cm minerale wol spouwmuurisolatie . Bij die combinatie is het mij afgeraden om PIR-isolatie aan de binnenzijde te plaatsen vanwege mogelijke dauwpuntverplaatsing, wat kan resulteren in vochtproblemen.

Bedenk goed wat je daadwerkelijk wilt gaan ophangen. Er bestaan tegenwoordig echt hele goede pluggen voor in gipsplaten. Ik mag hier geen merken noemen, maar ze zijn verkrijgbaar bij de grote doe-het-zelfzaken. Als je je inleest in de specificaties, zijn die pluggen behoorlijk breed inzetbaar en wellicht voldoende voor jouw gipsplatenopbouw en de mogelijke zaken die je eraan wilt ophangen.
 
Als er geen vocht de muur in kan, dan maakt het dauwpunt ook niet uit. (kort door de bocht)

12,5mm gips kan meer dragen dan 9mm. Daarbij hoef je 12,5 AK niet te stucen. Naden dichtsmeren en eventueel dunpleisteren kan ook en dat is een stuk makkelijk als stucen.

Het kan ook per wand anders.
Bijvoorbeeld één met (houten) wandpanelen.

Als je ergens alleen gips doet en je wilt toch iets zwaarders ophangen, dan zijn er speciale schroeven (zonder koudebrug) om de muur achter het pir in te gaan.
En als het echt zwaar wordt, dan is dik draadeind met chemische ankers nog een optie, maar dan moet je het wel heel gek maken.
 
Muur 20252.jpg

sorry voor de late reactie!
Ik heb er eerst 18mm OSB tegen gelijmd en daarop 12.5mm gipsplaat, zodat ik ook nog iets kan ophangen aan de muur. Boven het raam ligt de OSB dwars, zodat ik een mooie overspanning boven het raam heb.
 
Nog een vraagje voor de mensen die iets van stucen/pleisteren weten;
de verschillende gipsplaten liggen heel aardig vlak tov elkaar.
Ik zou dus misschien kunnen afwerken dmv dunpleisteren (of is stucen beter) ?
Is dat zelf te doen?
Moet ik daarbij ook stucprofielen plaatsen op de hoeken om het raam?
waar moet ik op letten?
bvd!
 
De keuken is ook voorzien van PIR binnen isolatie, hier heb ik ivm waterdichtheid met Wedi afgewerkt.
Hier heb ik dezelfde vragen over de afwerking met dunpleister of stuc? gaat dit? hoe dikke laag moet ik aan brengen? wat voor hoekprofielen zijn er nodig? of kunnen de hoeken gewoon met papier omvouwen en dan gestuct?
zie foto


1748340538864.png
 
12.5mm gipsplaat
Dat zal dan AK zijn.
Naden dichtsmeren met spul speciaal voor AK platen + gaas of papier. (smeren, schuren, smeren, schuren, .. , ..)
Als je dat netjes doet dan ben je klaar.
Daarna dunpleisteren kan ook voor een nog hoger afwerkniveau. Dun is dan echt maar 1 mm of zelf minder, met bijvoorbeeld een finishpasta voor 0 tot 2 mm dikte.
Als je gaat dunpleisteren dan gaat het dichtsmeren wel iets sneller, want een krasje smeer je toch nog dicht.

Op wedi kan dunpleister denk ik niet, dit weet ik niet zeker.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan