2 Rolluiken aansluiten op 1 digitale klok Hager EGN200

Ik heb aan mijn voorgevel 2 rolluiken die elektrisch worden bediend. De bedrading van beide rolluiken heb ik verlengd naar de meterkast. Ik wil beide rolluiken aansluiten op een digitale tijdklok (astro) zodat ze automatisch omhoog/omlaag gaan.

Nu heb ik ze beiden aangesloten op de Hager EGN200 schakelklok, samen op kanaal A. Het fenomeen wat zich nu voordoet:
  • Rolluik 1 is sneller dicht dan rolluik 2
  • In de tijd dat rolluik 1 al dicht is, maar rolluik 2 nog aan het zakken is, geeft rolluik 1 een aantal keren achter elkaar een brom van een halve seconde. Alsof hij nog wil draaien o.i.d.

Wie weet wat dit voor een brom is en of dit kwaad kan?

Zou het een oplossing zijn om het ene rolluik op kanaal A van de EGN200 aan te sluiten en het andere rolluik op kanaal B of maakt dit voor deze brom niet uit?

1754311830115.png
 
Je mag rolluiken niet zomaar parallel aansluiten. Ja dit kan kwaad.

Hoe heb je het nu precies aangesloten? Stuur je de rolluiken alleen dicht met de tijdklok en doe je ze met de hand open ofzo? Ik zie niet in hoe je open en dicht voor elkaar denkt te krijgen met 1 kanaal van een tijdschakelklok.
 
Dank voor de snelle reactie. de draad voor 'omhoog' zit op 5 en voor 'omlaag' op 9. De voedende fasedraad zit op 7. Hiermee werkt het wel, ze gaan netjes in de ochtend omhoog en in de avond omlaag.

Wat zou de oplossing zijn? Een tweede schakelklok erbij zodat ieder rolluik zijn eigen klok heeft?
Of is het voldoende om het ene rolluik op kanaal A te zetten en de andere op kanaal B? Of valt dit nog steeds onder parallel schakelen?

Waarom mag je rolluiken eigenlijk niet parallel schakelen (of ik zal dit zelf proberen te googlen)?
 
Ahja... je laat nu dus de helft van de dag spanning staan op de "op" draad en de andere helft van de dag op de "neer" draad. Dit kan denk ik niet echt kwaad zo lang de eindschakelaars van het rolluik goed functioneren, maar gevoelsmatig zou ik niet 24x7 spanning op het rolluik laten staan. Dan zou ik liever 's ochtends kanaal A voor 1 minuut activeren om te openen en 's middags kanaal B voor 1 minuut activeren om te sluiten. Maar wellicht zie ik problemen die er niet zijn, ik ben ook geen zonweringsspecialist. :wink:

Wat in ieder geval zeker niet mag is de rolluiken parallel aansluiten. Misschien is Google inderdaad niet zo gek wat ik vind zonder al te veel moeite een mooie uitgebreide uitleg inclusief schema's etc., zo goed krijg ik het waarschijnlijk niet uitgelegd.

Het ene rolluik op kanaal A en het andere rolluik op kanaal B aansluiten lost in ieder geval dit laatste op.
 
Ik zou het moeten nameten of er inderdaad spanning op de contacten blijft staan tot het volgende schakelmoment. De EGN200 is in te stellen met een een app (hager mood) via bluetooth. Bij de schakelmomenten kan ik kiezen hoe lang de ik de uitgang aan of uit zet. 'Puls' heet dit in de app.

Ik denk niet dat het kwaad kan om spanning te laten staan op de contacten. Met een handbediende schakelaar draai je hem ook naar bijv. 'omhoog' en laat je hem daar staan. In de praktijk zet je deze ook niet steeds terug op de middenpositie.

Maar goed, de netste oplossing is dus om een tweede EGN200 te bestellen en ieder rolluik een eigen klok te geven en dan 'omlaag' op kanaal A en 'omhoog' op kanaal B zetten. Of mijn meting moet aantonen dat de contacten slechts kort onder spanning staan, dan zou het op 1 klok mogen blijven met het ene rolluik op kanaal A en het andere op kanaal B. Toch?
 
Eindschakelaars zijn bedoeld als beveiliging niet voor bediening.
Zodra je automatiseringen op zonwering zet geef je ook de looptijd in je laat nooit spanning op de motoren staan.
Een handschakelaar word ook standaard terugverend geleverd, je moet een onderdeel eruit halen om de vergrendeling te activeren.

Als je zonweringen parallel zet krijg je terugvoeding via de tegengestelde commando draden en gaat de snelste motor schommelen als deze de eindpositie heeft bereikt wat tot verbrande wikkelingen kan leiden.
 
Er blijft altijd spanning staan op contact 5 (NC) of op 9 (NO). Dit is een wisselcontact en het heeft simpelweg niet meer dan 2 standen. Als je "puls" gebruikt dan zal er even spanning komen te staan op 9 en vervolgens weer op 5. 5 is namelijk het NC contact waar dus spanning op staat als de uitgang "uit" is.

Veel handbediende schakelaars veren weer terug naar de middenpositie als je ze los laat. Maar dit doen ze inderdaad niet allemaal. Waarschijnlijk heb je gelijk dat het in de praktijk niet echt kwaad kan. En kun je dus 1 rolluik aansluiten op kanaal A en 1 op kanaal B. Maar mocht er een eindschakelaar falen dat weet je alvast zeker dat de motor doorbrandt...

In plaats van een 2e klok zou je ook met relais kunnen werken. Daar zijn kant en klare oplossingen voor die minder kosten dan zo'n tijdklok, zoek maar eens op "relaiskast rolluik".
 
Bedankt voor de reacties. Ik heb zitten kijken naar relaiskasten maar ik kom daar niet echt merken tegen die ik herken van schakelmateriaal of groepenkast componenten dus lastig oordelen wat een goede relaiskast is. Ik denk dat ik dus gewoon een 2e klokje erbij koop, dan weet ik dat ik goed materiaal heb en ik heb toch voldoende plek in de groepenkast. Of het moet zijn dat hier of via pb tips gedeeld mogen worden over wat nu een goede relaiskast is voor mij?
 
Je zou ook een smart rolluik schakelaar kunnen overwegen, die zijn ook op tijd of sunset etc. in te stellen en kun je ook nog op afstand via een app bedienen. Zijn flink goedkoper dan de genoemde hagers en bieden meer functionaliteit.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan