Zekering multimeter NI 72

Ik heb een kapotte zekering waar kan ik deze kopen en kan er een andere 10 amp zekering in?
Deze zit in mijn multimeter en wel lekstroom auto accu meten.



20260113_155839.jpg

20260113_181642.jpg
 
Bij een onderhuis hebben ze meestal wel een flinke assortimentsdoos met zekeringen, waaruit ze ze per stuk verkopen.
 
Als ik op Google zoek met 70 065 63 zie ik dat deze zekering gewoon een 6,3 x 32 mm F10A zekering is.
Die is bij elke auto-onderdelenzaak te koop of op het Internet, hoeft echt niet alleen van het merk Siba te zijn.
 
Een 6,3 x 32 mm zekering is een glaszekering, alleen van een andere afmeting dan de (in Europa dacht ik) gebruikelijke 5 x 20 mm glaszekeringen.
Is de zekering ondoorzichtig, dan is ie vaak zandgevuld. Soms is de buitenkant van een keramisch materiaal, maar dat maakt voor het principe en de werking weinig uit.

Je zou een glaszekering 5 x 20 mm kunnen verbouwen naar iets dat in een houder voor 6,3 x 32 mm past, maar waarom zou je, als die dingen overal verkrijgbaar zijn?

Zou me niets verbazen als je eigen garagehouder (waar je je auto laat onderhouden) je ook kan helpen aan zo'n zekering. Ze zijn tegenwoordig vervangen door andere modellen (soort miniatuur patroon zekeringen), maar ze hebben vast nog wel wat, zeker als ze ook oudere auto's repareren.

Overigens moet je bij stroom meten met behulp van een multimeter uiterst voorzichtig zijn, want als je op het stroommeetbereik een spanning zet (bijv. 230V), loop je de kans dat er niet alleen een zekering sneuvelt, maar ook een of meerdere van de shunt weerstanden. En dan meet je meetinstrument de volgende keer een hele hoge stroom waar er maar een lage stroom loopt.
 
Als ik via Google zoek dan komt daar een Siba zekering tevoorschijn van 6,3A.
In bovenstaande foto staat op de ene kant F 10A, en op de andere kant ... 63 (=6,3A)
Daarom gaf ik het advies om het te overleggen met Siba.

Er zijn namelijk nog meer zaken waar je rekening mee kunt houden.
Natuurlijk kun je naar de eerste de beste winkel die wel zekeringen verkoopt, maar er verder helemaal geen
verstand van heeft. De maximale spanning is ook best handig b.v.
 
Volgens de datasheet van Siba 70 065 63 betreft die aanduiding een hele reeks F zekeringen 6,3 x 32 mm, van 160 mA tot 25 A.
Kan best zijn dat google dan via AI tot conclusie komt dat deze zekering 6,3 A zou zijn, maar op de foto staat toch echt een zekering van 10 A afgebeeld.

De meeste glaszekeringen van 6,3 x 32 mm hebben ruim genoeg max. spanning om in een multimeter toegepast te kunnen worden. Ik zou het zelf niet zo nauw nemen, kans is groot dat er heel wat andere onderdelen in die meter gesneuveld zijn.

Het is in elk geval beter om een zekering van de juiste afmeting erin te zetten dan een zekering 5 x 20 mm, die een lagere spanning kan hebben en die via knutselwerk op maat te maken, bijv. d.m.v. stukjes alumiumfolie.
 
Zet hier dezelfde type zekeing in, een glaszekering klapt helemaal uit elkaar in deze toepassing, en de vlamboog die dan vrijkomt sloopt de rest van je meter.

Gewoon ff bij een elektronica webshop struinen, dan kom je dit type wel tegen, zijn vaak aangeduid als bestemd voor multimeter. Ceramisch 10Ampere.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan