Sluiting op aquarium lamp

Goedemorgen,

Boven mijn aquarium hangen 3 led lampen van philips van 190 watt pst.
Nu heb ik gister een mega schok gehad toen ik in het water bezig was. Heb alle apparatuur gecheckt en lijkt niks aan de hand.
Nu dacht ik laat ik de lampen eens meten.
Als ik 1 kant van multimeter in het aquarium.hang en de andere kant op een schroefpunt van de lamp doe dan meet ik 230volt.
Kan ik dit zo meten en zo ja hoe kan dit en hoe verhelp ik dit.
Het zijn lampen van 800 euro per stuk dus hoop.dat jullie iets weten.
Wil dit nooit meer meemaken.

20231224_090513.jpg 20231224_090517.jpg 20231224_090522.jpg 20231224_090530.jpg
 
De foto's zijn niet echt duidelijk (oa door de kleur/donkerte), maar ik zie eigenlijk dat de lampen aan kettingen boven het aquarium hangen en nergens contact maken met iets.

Kun je niet wat duidelijker laten zien, betere foto's, schemaatje ofzo, hoe een en ander nu eigenlijk zit, hangt, aangesloten is?
 
Geen aardlekschakelaar?
Meet eens tussen het water en de aarde van je wcd.
 
Dat je 230 meet betekent dat er nog geen sluiting is maar dat er spanning op één van die twee onderdelen staat. Door de aanraking maak je via jezelf de sluiting.

Dat betekent dus dat er een fout zit in een onderdeel in het water of de lamp, waardoor je nu de 230 kunt meten. Alleen door die samen te meten, weet je nog niet waar de fout zit.

Zoals Rola aangeeft, kun je door ergens naar een aarde te meten, wel bepalen welke van de twee onderdelen het probleem is. Bij de ene meet je weer de 230, bij de andere niets.
 
Ip 65 spuitwaterdicht zelfs zijn hele dure lampen coral cares.
Ik zal.zo eens na een aardepen meten waar die 230 op staat. Ik vermoed de lampen want ik kan gewoon met mijn hand in het water zonder stroom te krijgen.
De aardlek klapte er inderdaad uit maar kreeg wel een schok.
Verder wordt dat inderdaad geadviseerd maar is bij mijn zeeaquarium.van 1200 liter niet echt een optie aangezien er computers en alles op zitten.

Ik zal nog eens wat fotos maken.

20231224_124421.jpg 20231224_124427.jpg 20231224_124433.jpg 20231224_124454.jpg 20231224_124500.jpg 20231224_124504.jpg
 
Dag Henk,

Ik heb een aardepin in mijn bak hangen. Net 1 kant van de multimeter in het water en 1 op de pin 0 volt.
1 kant van de meter op de schroef van de lamp en andere kant op aardepen en meet 230v
 
Heb je de aardepen in de bak hangen, dus in het water en dan gemeten?

Want dan heb je precies hetzelfde als de eerdere metingen.

De bedoeling is dat je tussen 3 punten kunt meten die niet in verbinding met elkaar staan. Het water, de buitenkant van de lamp en een aarde. Dat kan van een stopcontact zijn of via een verlengsnoer in een geaard stopcontact.

En heb je een foto van de plek waar de snoeren van de lampen naartoe gaan?
 
je bedoeld dat je spanning meet met 1 van de ophangdraden?


waren die bakken stekker klaar of heb je ze zelf gemonteerd?
welke lamp is het precies (type nummer)
 
Rola, de vier schroeven waar de glasplaat van de lamp mee vastzit zie de foto.

Henk, sorry niet duidelijk van me, idd eersy de aardepen uit de bak gehaald deze tegen 1 kant van de multimeter en dan de andere pin ene keer in het water 0v en andere keer op de lamp 230v.

Snoeren gaan over de lampen als 1 bundel naar rechts en dan naar beneden naar de stekkerdoos. Stekkerdoos ligt uiteraard buiten het aquarium

Boertje,
Nee spanning op onderste schroeven waar de glasplaat mee op de lamp zit, behuizing zit geen spanning op glasplaat ook niet, bakken zijn idd fabriek af gemonteerd zelf niets aan gedaan. Type coral care versie 1 type 2. Bouwjaar 2018
 
Ik neem aan dat het maar bij 1 lamp het geval is.

het enigste wat ik kan bedenken is dat er toch vocht in is gekomen.

garantie zit er niet meer op denk ik misschien toch maar eens open maken
ik ken de lampen niet maar mogelijk kan je er een nieuwe pakking in zetten of zo
 
Of een draadbreukje of beschadigde draad waardoor er spanning op de behuizing komt te staan, met warmte in de behuizing ontstaan misschien?
 
Maar de lampen staan op zichzelf toch helemaal niet in contact met de bak en dus het water? Althans zo lijkt het op de foto's.
Meet je op de behuizing van de lampen ook spanning?

Loop inderdaad de gehele bedrading eens goed langs en zet bepaalde apparatuur eens uit en dan telkens meten, dan kun je beter de "bron" traceren.
 
Al een metalen deel onder spanning staat is of de vereffening/pe niet juist of is de dubbele isolatie defect.
Ik denk dat de pe niet correct is en de metalen delen door een netfiltertje onder een spanning komen te staan.
 
Ik heb afgelopen dagen een hoop nagelopen en kwam er achter dat de wcd waar het aquarium op zit niet geaard is

Of dat alles verklaard weet ik niet,
Als ik de lampen op een geaarde wcd aansluit blijven de stoppen en aardlek erin dus de lampen zijn niet kapot denk ik dan.
Hoe ik dan een stroomstoot heb gekregen is voor mij een raadsel.

Ik heb nu het volgende idee. In de meterkast heb ik nog 3 vrije groepen.
Als ik nu een 3x 2.5 ymkv kabel pak en op 1 groep aansluit en die kabel na het aquarium breng daar een wcd op aansluiten met een goede stekkerdoos verdeler naar 10 stopcontacten en daar alle apparatuur opzet. Ben ik dan niet veilig als alles op 1 apparte groep zit?
 
Ja.
Door de ontbrekende aarde zet een netfilter alles onder spanning, als jij dan verbinding maakt tussen een metalen deel een aarde loopt er een kleine stroom door.je lochaam naar aarde en dat voel je.
 
Headhunter, oke dus verstandig een apparte geaarde groep aan te leggen?

Ik heb nog drie loze groepen in mijn meterkast zie foto. Ik kan op 1 zon groep gewoon die ymvk 3x 2.5 kabel aanpluggen en dan die kabel naar het aquarium brengen met een wcd erop en dan werkt het toch? Aarde netjes in de aarderail zie foto? Nog tips of iets voor me om het zo goed mogelijk te doen?

Ook nog tips of het uitmaakt hem op groep 2 , 4 of 8 te zetten of geeft dat niet. ?

Is er verder nog een verklaring dat ik zon flinke stoot door.mijn lijf kreeg of blijft dat gissen?

Dank voor al jullie hulp
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan