Lekkage naar binnen sluitend raam

Op mijn slaapkamer (boven mijn bed) heb ik twee naar binnen sluitende ramen. Het betreft draai en kiepramen van Maco. De ramen zijn uit 2013. Wanneer het erg hard regent en waait en de wind staat op de ramen, komt er water naar binnen dat belandt op de vensterbank en als ik pech heb, vervolgens boven op mijn kop als ik in bed lig. :-)

Ik las dat het 'normaal' is bij naar binnen sluitende ramen dat er wat water binnenkomt als de wind en regen er flink op staan. Raar, maar blijkbaar niet ongewoon. Toch zou ik dit (zoveel mogelijk) willen voorkomen. Het lijkt er op dat er, ondanks de lekdorpel, toch water van het raam af omlaag gaat, dat terecht komt achter de lekdorpel en zo langzaam maar zeker onder het kozijn doorkruipt naar binnen. Het is na een regenbui ook nat onder het kozijn, achter de lekdorpel, als ik het raam opendoe.

Ik zal even benoemen wat ik tot nu toe gedaan heb:

  • de lekdorpels (aluminium) verwijderd en volledig schoongemaakt. Die zijn als nieuw. Water dat hier in komt moet prima kunnen weglopen.
  • de rubbers van de lekdorpels losgehaald, schoongemaakt en ingevet. Rubbers zijn soepel en niet gebarsten, etc.
  • een extra rubber toegevoegd tussen de lekdorpel en de onderkant van het kozijn (dit helpt, maar niet 100% en lijkt naar mate de tijd verstrijkt minder te werken)
  • kozijn bijgeschilderd.
  • rubbers aan de onderzijde van het raam nagekeken, schoongemaakt en ingevet. Lijken ook in prima staat.
  • geprobeerd de paddestoelnokken aan te draaien en zo de boel strakker af te stellen. Dit vind ik lastig. Ik heb met een papiertje tussen het raam en het kozijn gemeten of het papiertje strakker vast zit of losser, maar ik krijg het niet zo dat het papier strak vast zit. Ook heb ik op gevoel gecontroleerd of de klink zwaarder gaat na afstellen. Dat lijkt het geval. Maar dat afstellen vind ik echt lastig, want sommige paddestoelnokken worden wat zwaarder als ik draai en bij sommige lijkt het alsof ik kan blijven doordraaien (als bij een lamme schroef), maar dat schijnt bij sommige ramen normala te zijn las ik. Ik zie ook geen zichtbare markering op de paddestoelnok om aan te geven hoeveel slagen deze aangedraaid is. Er zitten paddestoelnokken aan 3 kanten van het kozijn (alleen niet aan de bovenkant).



Ik heb gekeken naar de kitrand die aan de buitenkant tussen het kozijn en het glas zit. Die is niet geweldig, maar ik heb niet het idee dat dat het probleem is. Ik overweeg om deze te gaan vervangen, maar omdat ik niet direct denk dat deze het probleem vormt, wil ik dit voorlopig niet doen en eerst de daadwerkelijke oorzaak aanpakken. Als het wel de kit is, kan dat later nog.


Onderstaand foto's ter verduidelijking.



001.jpg

002.jpg
 
Bedankt voor het opnieuw posten van je vraag.

Hierbij een aantal opmerkingen van mijn kant:

een extra rubber toegevoegd tussen de lekdorpel en de onderkant van het kozijn (dit helpt, maar niet 100% en lijkt naar mate de tijd verstrijkt minder te werken)

Deze moet weg. De aanslag in het kozijn moet vlak liggen met de aanslag op aluminium profiel. Door nu op het aluminium een extra profiel te plakken onstaat er op de uiteinden een opening.

Daarnaast hebben de dichtingen in je kozijn helaas de eigenschap dat na 8 - 12 jaar het geheugeneffect van het rubber verdwijnt. Dat komt omdat het geen echt rubber (EPDM) is, maar een elastische kunststof.

Ik zou deze vervangen door een dichting met een iets groter werkingsbereik, bijvoorbeeld de BS-512. Kijk goed hoe de dichting nu in de hoeken is ingeknipt, dit moet je bij het nieuwe profiel op dezelfde wijze doen: De buitenrand moet hierbij een gesloten geheel blijven terwijl de binnenzijde wordt voorzien van een driehoek om haaks om de hoek van het raam te kunnen gaan.

Het raam moet je niet te strak afstellen. Het moet gewoon bedienbaar zijn, en de dichting moet zijn werk kunnen doen tussen de 5 (maximale compressie) en de 11 mm (maximale stand ongecomprimeerd. 9 mm is een goed vertrekpunt.

bs512.png
 
Dank voor de tip! Ik ga de BS-512 bestellen en plaatsen. Hopelijk is het daarmee opgelost. Zo niet dan meld ik me graag weer.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan