Constante bromtoon in huis

Goedemiddag,
Sinds enkele dagen hebben wij een bromtoon in huis. Deze is voornamelijk te horen bij de muren. Op de benedenverdieping horen wij deze ook middenin de kamer. Mijn partner en ik horen deze beide.
Met de app Spectroid heb ik vastgesteld dat de brom 100hz is.

In het verleden hebben wij last gehad van de luchtpomp voor de vijver van de buren. Kan dit bijvoorbeeld de buitenmuren laten resoneren? De pomp staat denk ik een meter of 5/6 van onze woning. Ik hoor het graag.
 
Een bromtoon in je huis is een ontzettend lastig iets om vast te stellen waar het vandaan komt. We hebben het zelf bij de hand gehad en er nog steeds een beetje probleem mee, alhoewel het wel minder is geworden in de loop der jaren. Bij ons is het gebleken duidelijk van buiten te komen, van veel verder weg zelfs. Waarschijnlijk van een pompgemaal of een gaspompstation. Want de brom was ook hoorbaar, toen op zeker moment de spanning (door de netbeheerder gepland) van de hele wijk afgeschakeld werd. Dat bracht ons zekerheid dat het probleem niet in het blok huizen lag (bijv. door een warmtepompinstallatie). De (variërende) frequentie van die brom was zodanig laag dat meetinstrumenten (van de omgevingsdienst die erbij kwam) en apps ze niet waarnemen, maar onze oren wel...

Bovenstaand niet om je bang te maken hoor, want indien het bij jou duidelijk 100 Hz is, dan is het in elk geval iets dat gerelateerd is aan de netspanning. Die is 50 Hz, maar vaak hoorbaar als 100 Hz wanneer op een inductieapparaat, trafo oid, hoorbaar.

Dat is dan ook het eerste om te doen: uitsluiten. Waar komt het niet vandaan en dat doe je door de spanning van bepaalde (eventueel verdachte) zaken af te schakelen. De kortste klap voor wat betreft je eigen huis is domweg de hoofdschakelaar van je meterkast uitschakelen op het moment dat de brom hoorbaar is. Is de brom weg, dan werd ie ergens in jouw huis veroorzaakt. Dan kun je eventueel nog groep voor groep uitzetten in de hoop de bron nader te bepalen. Niet weg, dan komt het van elders.

De tweede 'maatregel' is dan om de buren te vrangen of zij de pomp proefsgewijs willen uitzetten (eveneens op een moment dat de brom hoorbaar is). En zo zou je dan verder moeten gaan. Misschien zijn ze bereid om (kortstondig) de gehele spanning van hun huis uit te zetten.

Ik hoop ten stelligste voor je, dat je weet te vinden waar het vandaan komt (en er dan iets aan kunt doen), want ik weet uit eigen ervaring dat zoiets heel lastig en storend kan zijn en invloed heeft op je hele doen!

PS. Heb je nog een ouderwetse elektrameter, dus met draaischijf? Die dingen staan soms aardig te resoneren en het zou kunnen zijn dat er ineens iets mee mis is. Ook dat is natuurlijk te bepalen door de hoofdschakelaar uit te zetten.
 
Zouden delen van de luchtpomp, slang of buis, verbinding hebben met de woning zou dit kunnen.
Ik vermoed ook dat de lucht dus die uit de luchtbellen spat de toon of het geluid van de compressor kunnen transporteren.
 
Zouden delen van de luchtpomp, slang of buis, verbinding hebben met de woning zou dit kunnen.
Ik vermoed ook dat de lucht dus die uit de luchtbellen spat de toon of het geluid van de compressor kunnen transporteren.

Via de grond is er altijd contact. Sla eens een buis de grond in in je tuin. Ik sta er keer op keer van de kijken hoeveel gebonk / getril dat in huis geeft. Afhankelijk van de grondsoort en het weer (nat / droog) kan het nog flink verschillen ook trouwens.
 
Ik lees:

"Sinds enkele dagen hebben wij een bromtoon in huis"

"De stroom heb ik eraf gehaald. Het geluid blijft hoorbaar in de woning".

Vraag aan je buren of ze ook een bromtoon horen in hun huis en of ze wellicht een paar dagen geleden iets hebben aangepast in hun huis.
 
Systematisch te werk gaan: groepen in de meterkast 1 voor 1 uitzetten en kijken of het geluid dan weg is. Hiermee zoek je uit of het geluid van jullie zelf afkomstig is of van de buren.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan