Scheuren in gordingen

Dag iedereen,
Zoals ik al in een ander bericht schreef, ga ik de zolder isoleren en vandaag ben ik begonnen met het nemen van maten om het benodigde materiaal te kopen en ik realiseerde me dat de gordingen vrij veel scheuren hebben. De afmetingen van de balken zijn 160x65 en een lengte van ongeveer 8,5 meter van muur tot muur. De afstand tussen de balken/gordingen is 1,7 meter. De trekbalk is niet gecentreerd, waardoor de ene zijde van de balk 4,5 meter is, terwijl de andere 4 meter is tot aan de muur.
Moet ik me zorgen maken? Zo ja, hoe kan ik de constructie versterken?
IMG_20240924_200200.jpg
IMG_20240924_201650.jpg
IMG_20240924_202242.jpg
IMG_20240924_202251.jpg
IMG_20240924_200303.jpg
IMG_20240924_200251.jpg
IMG_20240924_201513.jpg
IMG-20230601-WA0020.jpg
 
Niemand commentaar?
Na er lang over nagedacht te hebben, denk ik dat dit is wat ik ga doen.
Tussen de gordingen ga ik 44x145 dwarsliggers bevestigen die om de 60cm direct met schroeven worden vastgezet. Op deze manier denk ik dat de constructie robuuster wordt en ik ook de isolatie kan bevestigen.
Aan de onderste gordingen heb ik gedacht om verticale dwarsbalken te monteren die aan een balk in de vloer worden bevestigd. Op deze manier creëer ik een kleine verticale wand van iets meer dan een meter hoog die ook de belasting verdeelt.
dak.JPG
 
De gordingen buigen wel ver door... Ik zou proberen om met een dommekracht de kromming eruit te duwen, en de balken op te dikken met een extra balk.
 
Ik zat gisteravond te denken of het niet eenvoudiger en goedkoper zou zijn om meer draagbalken/gordingen toe te voegen aan de bestaande. Hoewel ik twijfel of ik gewoon één extra lijn moet toevoegen tussen de twee gordingen of dat ik er twee moet toevoegen, zoals hieronder op de foto. Ik kan me voorstellen dat 2 beter zou zijn, maar ik denk ook dat ik op deze manier veel meer gewicht aan de makelaar toevoeg.
dak optie2.jpg
 
Die scheur waar een splinter los komt zou ik goed proberen te lijmen. Scheuren intern in de balken zijn verder geen probleem.
een lengte van ongeveer 8,5 meter van muur tot muur.
Is er maar één spant? Dan zijn de gordingen wel erg minimaal.

Hou er rekening mee dat alle hout wat je extra aanbrengt, ervoor zorgt dat de isolatiewaarde van het dak gaat afnemen. Opdikken door de hoogte van de balk groter te maken ipv de dikte is in dat licht het beste.
 
Hallo
Foto #4 was bedoeld om de balken te verzwaren i.v.m. een dakterras, maar kan in u geval ook functioneel werken.
 
als je echt iets wilt verbeteren moet je bij de muurplaat ter hoogte van de eerste verdieping beginnen.
de rest is lapwerk.
 
Ik zou het gewoon doorrekenen en aan de hand van de uitkomst een beslissing nemen.
Maar die kennis is bij de gemiddelde klusser niet aanwezig.

In jouw plaats zou ik een constructeur in de arm nemen om dit voor je te doen.
Mogelijk dat de mogelijkheid om er een kamer van te maken in de toekomst ook al in jouw achterhoofd speelt.
Dat lijk mij geen extreme wens in de huidige tijd.
 
Dak opnieuw construeren is vaak de beste oplossing. Deze constructie is veel te licht voor een modern goed geïsoleerd dak.
 
Dak opnieuw construeren is vaak de beste oplossing. Deze constructie is veel te licht voor een modern goed geïsoleerd dak.
Deze optie is economisch niet haalbaar. Vorig jaar, toen ik het huis kocht (jaren 30 woning), is het dak gerenoveerd. Van alle offertes die ik heb aangevraagd, heeft geen enkele dakdekker ooit aangegeven dat de structuur zwak was. Zij hebben alleen een isolatiefolie "Superfoil SF40BB" aangebracht en de tegenlatten, panlatten en dakpannen vervangen.

In december vorig jaar hebben enkele bedrijven een aanbod gedaan voor de installatie van zonnepanelen. Ik vroeg hen ook naar de sterkte van het dak en kreeg telkens de garantie dat de constructie stevig genoeg was. Vertrouwend op de ervaring van de mensen die deze offertes uitbrachten, hebben we besloten om 8 zonnepanelen aan één kant van het dak (waar je de scheuren in de gordingen kunt zien) en 4 aan de andere kant te installeren.

Helaas heb ik destijds geen kwaliteitsmetingen of foto’s gemaakt om de staat van het dak toen en nu te vergelijken. Nu ik wil beginnen met de isolatie aan de binnenkant, heb ik echter het gevoel dat de constructie niet sterk genoeg is.

Waarom heb ik niet meteen aan de buitenkant meer isolatie aangebracht?
Omdat alle offertes ons verplichtten om alle regengoten aan te passen, aangezien het dak dan veel hoger zou worden. Gezien de relatief grote omvang van ons dak zouden de kosten, inclusief de aanpassing van de regengoten, te hoog uitvallen.

Waarom wil ik aan de binnenkant isoleren terwijl er al buitenisolatie is?
Omdat ik voldoende ruimte op zolder heb en kan ik het zelf doen.
 
Een dakdekker of leverancier van zonnepanelen heeft vooral een commercieel belang dat het project voor hun doorgang heeft. Je kunt er daardoor niet vanuit gaan dat zij je juist informeren over de kapconstructie. Dit nog even los van de vraag of ze daar überhaupt voldoende kennis van hebben.

Maar goed, wat liggen er voor dakpannen op, betonnen sneldekkers of gebakken pannen zoals er oorspronkelijk op hebben gelegen. Op de foto's lijkt de doorbuiging best fors, dus het is dan zeker goed om jezelf de vraag te stellen hoeveel gewicht er al is bijgekomen door andere pannen, isolatie en zonnepanelen.

Beschikbaar budget is tenslotte altijd een lastige afweging.
 
In december vorig jaar hebben enkele bedrijven een aanbod gedaan voor de installatie van zonnepanelen. Ik vroeg hen ook naar de sterkte van het dak en kreeg telkens de garantie dat de constructie stevig genoeg was. Vertrouwend op de ervaring van de mensen die deze offertes uitbrachten, hebben we besloten om 8 zonnepanelen aan één kant van het dak (waar je de scheuren in de gordingen kunt zien) en 4 aan de andere kant te installeren.
Daar zijn branche afspraken voor gemaakt.
geen gebruik gemaakt van een subsidie regeling zeker?

 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan