CV leiding verkeerd aangesloten

De flexibele leidingen van onze CV zijn, verkeert aangesloten.

Volgens mij heb ik nu 2 opties.

1. De flexibele leidingen omruilen op twee "spuitstukken". Maar dit betekent, leidingen inkorten en verlengen, en er is maar beperkt ruimte.
Bovendien ik heb nog nooit met flexibele leidingen gewerkt. En deze zijn 35+ jaar oud, en misschien niet al te flexibel meer?
2. De 22mm leidingen opnieuw aanleggen. Dit betekent leidingen buigen, en op maat maken. Bovendien moeten de leidingen rechts elkaar ergens kruisen.

(Ruilen aan de radiator zijde is volgens mij geen optie. Omdat de leidingen vast zitten in beton)

Wat zou een ervaren CV monteur doen?



20260103_104423.jpg

20260103_104458.jpg
 
Het kan niet zo zijn dat je meer dan 35 jaar een niet-werkend verwarmingssysteem hebt gehad.

Waarom denk je dat het verkeerd aangesloten is? En waarom heb je de ketel op 50 graden gezet?
 
Tijdens het opendraaien van een radiator, heb ik m.b.v. een pistool thermometer gemeten, welke leiding het eerst warm wordt bij het verdeelblok. Het 22mm deel van de verwarming is met een kogelkraan afgesloten. En het aanvoer en retour water temperatuur is na verloop van tijd hetzelfde. Bovendien wordt de grote radiator in de keuken niet volledig warm. Mijn conclusie; het zit al 35 jaar fout :)
 
Allemaal verkeerde conclusies zo maar iets roepen, als je s'morgens de eerste opstart maak, voel je aan de leidingen bij de radiatoren welke er het eerste warm word.
Als dat die is waar de kraan op zit is het juist aangesloten, als het de andere leiding is dan zitten aanvoer en retour verwissseld.
Is de installatie waterzijdig wel goed ingeregeld, een eerste vereiste voor goede werking en warm worden van alle radiatoren.

Indien verkeerd aangesloten, dat is dan mogelijk gekomen met het vervangen van de CV ketel, daar de 2 leidingen omruilen is de snelste methode om het aan te passen.
Maar al die roestige plekken zien er ook niet echt goed uit en verdiend wel de nodige aandacht
Maar dat is dan de volgende grote reparatie, weet je wel wat je moet doen als alles eerst werkt.
 
  • Like
Waarderingen: Mn22
Paar vragen:
  • Waar gaan die twee 22 mm leidingen heen rechts naar boven op de foto?
  • Waarom staat die kogelafsluiter met rode hendel rechts naast het expansievat vrijwel dicht?
  • Je neemt aan dat de bovenste verdelerbuis de aanvoer is en de onderste de retour?
  • Je hebt niet bij de radiatoren zelf gemeten of ze eerst aan de bovenzijde, dan wel eerst aan de onderzijde warm worden?
Dat de aanvoer en retour op een gegeven moment gelijk zijn zegt niets over de vraag of de aanvoer en retour zijn omgewisseld. Hetzelfde geld voor een radiator die niet volledig warm wordt.
 
De 22mm buizen gaan naar de voorzijde van de woning. Een oude boerderij die 35 jaar geleden is verbouwd, en daarvoor een gas kachel had. De flexibele buizen gaan naar het "nieuwbouw" deel.
De kogelafsluiter heb is er recentelijk zelf ingezet, een poging om meer water richting het nieuwe deel te brengen.
Het expansie vat zit op retour leiding.
I heb gemeten op het verdeelblok onder de radiatoren. De linker aansluiting wordt het eerste warm (zie foto)
De delta T is redelijk normaal wanneer de kogelkraan open staat. Maar is maar 1 graad, of minder, wanneer de kraan dicht staat. De Cv gaat dan ook te snel uit, en de kachel wordt niet warm.
Door de jaren heen is er twee keer een andere CV ketel in gekomen. Beide keren een Remeha Avanta. De eerste CV was en Nefit, en die was een stuk groter. Het is mogelijk dat de Remeha verkeert is aangesloten, maar ik acht de kans groter dat het vanaf de eerste verkeert, is geweest.



20251231_094417.jpg
 
Laatst bewerkt:
De linker leiding is niet altijd de retour. Onderblokken kun je in verschillende varianten krijgen. Je moet kijken wat het eerst warm wordt, de bovenzijde of de onderzijde van de radiator.

Kogelafsluiters zijn niet geschikt om in te regelen. In de stand op de foto staat deze zo goed als dicht. Maar wat is het probleem dat je wilde oplossen met de kogelafsluiter, had je voorheen koude klachten?
 
Afgaan de op de pijl, op de foto, zou ik verwachten dat de linkerzijde de retour is. En deze zou dus niet als eerste warm moeten worden, bij het open draaien van de radiator.
De kogelkraan is mijn poging om meer water richting de "nieuwbouw" te forceren. (Ventielen om waterzijdig in te regelen hebben de radiatoren niet)
En in deze stand lijk ik nog voldoende heet water aan de 22 mm zijde te krijgen. Nu ik de C.V. op 50 graden heb gezet, val het op dat de radiatoren aan de flexibele zijde niet volledig warm worden. (Vooral de "grote" radiator in de keuken)
 
1767569531645.png

Kan de foto niet helemaal zien maar dan zit het bovenste gedeelte van de verdeler op de retour en het onderste op de aanvoer aangesloten. Dit is een niet gebruikelijke situatie wat tot verwarring kan leiden. Past wel bij het beeld dat de radiatoren niet volledig warm worden. Ook de veiligheidsklep zou dan nu in de retour zitten, wat niet mag. Grote kans dat het vroeger wel goed zat en bij de Remeha nu niet.
 
Ik neem aan dat je met verdeler, dat "spuitstuk" met 2x4 leidingen bedoelt.
En inderdaad, de bovenste 4 zijn nu de retour leidingen.
Is er soms een ongeschreven afspraak dat de bovenste 4 de aanvoer hoort te zijn?
En maakt het wat uit dat de overdruk beveiliging nu op de retour leiding zit?
Te veel druk is te veel druk. En een aantal jaren geleden, toen het expansie vat defect was, heeft het volgens mij prima gewerkt.
Ik kan het mij niet voorstellen, dat deze foutieve situatie is ontstaan toen de Nefit is vervangen door de Remeha.
Aanvoer en retour leiding naar de C.V. ketel, omruilen bij installatie, zou nog kunnen.
Maar dan loopt het water naar de 22 mm buis in de verkeerde richting.
Ter info; aan de 22 mm zijde, heb ik niet van die gekke voet ventielen, maar gewoon aftakkingen richting een thermostaat kraan aan de bovenzijde van de radiatoren.
(Bijgevoegd een foto waarop de Remeha ook te zien is)



20260103_104609.jpg
 
Aanpassen van de 22 mm leidingen is eenvoudiger dan het aanpassen van de aansluitingen van de flexibelel slangen op de verdeler.

De verdeler is het stuk buis waarop de aansluitingen van de flexibele slangen zitten. Een "spuitstuk" bestaat overigens niet, dan zou het eerder een spruitstuk zijn.

In de installatieinstructie van de ketel staat of de overdrukbeveiliging en het expansievat in de aanvoer- of retour geinstalleerd moeten worden. Dat wisselt nog wel eens.

De voetventielen zijn niet "gek" maar heel gebruikelijk bij het toepassen van flexibele leiding.

Maar goed, je hebt nog steeds geen antwoord gegeven op welk probleem je nu probeert op te lossen. Stoken met een aanvoertemperatuur van 50 graden gaat in ieder geval niet werken. Zet de aanvoertemperatuur op 80graden en de modulerende thermostaat berekent zelf de benodigde aanvoertemperatuur.
 
In dit topic van TS zit de aanvoer links maar er zit een niet juist onderblok gemonteerd.
Als dat bij alle radiatoren het geval is, de aanvoer en retour bij de ketel omwisselen. Dat is eenvoudiger dan alle onderblokken vervangen.
 
5 "verkeerde" onderblokken verlangen lijkt mij een lastigere uitdaging dan het opnieuw aanleggen van de 22 mm leiding. Vooral omdat ik nog nooit gewerkt heb met flexibele leiding, en geen idee heb van de staat na 35 jaar.
 

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan