Aansluiten omvormer SMA 3600

Status
Niet open voor verdere reacties.
Oók ik ben bezig een zonnepanelen configuratie aan te sluiten (16x245Wp)

Nu zie ik in de SMA Sunny Design configurator dat de AC leidingdoorsnede 6mm² moet zijn. Voor een 16A groepje en een kabel van <3meter wel wat stevig.
Mogelijk heeft dat met de dikte van de PE geleider te maken?

Weet iemand dat?

Moet ik 3x6mm² doen of voldoet 2,5mm²

(De omvormer dicht bij de groepenkast heeft het minst kabelverlies dus daar komt hij dan ook)

alvast bedankt voor de reakties!
 
Heb zelf nog geen sma3600 in mijn handen gehad.
dus ik weet nog niet wat voor connector er in zit.
dus ik weet niet wat de dunste kabel is die daar in kan.
maar dat staat vast in de handleiding.

2,5mm voldoet voor 16A,
4mm geeft wat minderverlies.

omvormer dicht bij de meterkast of dicht bij de panelen.
is vaak lood om oud ijzer.
kabel gebruiken doe je toch.
de kabels op de panelen zijn meestal 4mm.
en als je de goede spullen hebt zijn de verleng kabels dat ook.

ik weet niet hoe je het zou willen zien in sunnydesign.
die omvormer staat er nog niet in.
 
Dank Migs, toch geen lood om oud ijzer. De spanning aan de DC zijde is al bij 15V per paneel hoger dan die aan AC zijde (16 panelen)
Scheelt 50W verlies... Dus als de keuze er dan toch is...

De Omvormer staat trouwens wel in.
 
Thanks, der was een nieuwe verzie van sunny uit.
had ik nog niet gezien.

maar wel vreemd dat die aangeeft dat 6mm nodig is.
dat is ook bijna niet te doen in een gewoon huis.
ik draai zelf een 14,5A omvormer met 2,5mm.
en zoveel krachtiger is die toch niet.
vraag me af of dat wel klopt.
hij verteld niet echt waarvoor en 6mm is wel heel veel.

ik weet niet hoe je aan die 50W komt.
maar 10 meter 2,5mm AC kabel geeft mij ongeveer 22W.
10 meter DC kabel word al gouw 40 meter kabel (als je de mpp's apart aansluit)
en dat geeft 9W verlies.
en dan heb je nog de vraag hoeveel spanning heb je op de panelen staan.
(ik weet het type niet.)
uit eindelijk is dat de theorie, in de praktijk merk je dat het geen .... uitmaakt.
veel belangrijker is dat de omvormer binnen zijn optimum van spanning valt.
tegen de 400V voor die omvormer. (cijfers van sma, heb ik nog geen nameting van gezien en twijfel er zelf ook aan.)
 
Je kunt de verliezen eenvoudig zien in de sunny design app.
Vul een AC lengte in van 10meter en DC 3m, en wissel de getallen dan eens om.

En het us ook logisch, de stroom aan de DC kant is gewoon een stuk lager (iets van 8A). De weerstand is wel groter maar het verlies gaat Kwadratisch met de stroom.

De omvormer zou beter op een 20A groep kunnen maar dan is 4mm al genoeg dus dat verklaart de 6 niet.
Ik vermoed dat het iets te maken heeft met de aarding ook. In het manual staat daar iets over genoemd.
Anders foutje in de app?
 
Ik heb nooit zoveel geloofd van de berekening in sunny design.
hoe zou het programma rekening kunnen houden met de hoeveelheid zon.

uiteindelijk pakken ze gewoon worst case senario.
en dat komt eigenlijk bijna nooit voor.
dus in de praktijk maakt het niet veel uit.

volgens mij moet die omvormer gewoon op een 16A groep.
en ik zie niet in waarvoor je meer als 2,5mm nodig zou hebben.
ik kan 4mm wel aanraden.
waarschijnlijk zal de omvormer toch maar zelde boven de 2500W komen met die panelen.

het is nog een iets te nieuwe omvormer om dat een foutje in de app te noemen. ik weet het nog niet.
 
Hoi, in iedergeval enorm bedankt voor het meedenken. Je hebt natuurlijk ook gelijk als het gaat om de opbrengsten.
Ik ga voor 4mm2 en doe de groep maar een trapje hoger(20A) Qua kosten maakt dat niet zo uit. 6mm is me ook te dik.

Wat is de mening over het aarden van de panelen? Beter van niet? (Ivm bliksem inslag en dus een risico geeft voor alles wat aan aarde hangt. )
 
Jo
ik ga het op een foutje in de app houden. (of een overlopende sma medewerker.)
6mm2 voor een 16A omvormer is wel erg veel.
4mm2 is wel oke om te gebruiken.

het is een sma dus een 16A groep is genoeg.
daar komt i niet overheen en is beter.
(sma's duw je niet over hun spec heen al had je het graag.
de oudere omvormers van sma deden dat wel. de nieuwe niet meer.)

aarden.
het is een tl omvormer dus het word aangeraden om te doen.
maar velen doen het ook niet.
bliksem is 1 van de laatste dingen waar ik me zorgen over maak.
dat is het land der 1000 meningen.
 
Ja de omvormer moet zeker geaard worden maar de panelen zelf vroeg ik me af.
Ga het in ieder geval maar niet doen. Voor bliksem is 4mm2 toch te weinig ...
 
Dacht nog even terugkoppelen. Alles werkt. 4mm² 20A groep

89_GroteFotoIRNCKJUN_1.jpg



89_GroteFotoFI4LRCIO_1.jpg



89_GroteFotoX8T46MIR_1.jpg
 
Er klopt iets niet aan je meterkast:

9 groepen en 2 aardleks, daar is een aardlek te weinig.

Een hoofdschakelaar op fase 3 groep 9?
en dan de aardlekken niet achter die hoofdschakelaar?
een zo op het eerste gezicht een monofase kast maar aanduidingen alsof het 3 fasen zou zijn.

Wat is je aardverspreidingsweerstand?Ivm een b20 automaat zonder aardlek.
 
@Vdbroek81
Ik heb de zelfde in de offerte staan en heb dit nagevraagd bij SMA en de 6mm2 is nodig i.v.m. de klemspanning in de SMA en de klemmen zijn niet geschikt voor 2,5mm2
Die 16A kan gemakkelijk door een 2,5mm2 en wat ze vaak doen is een stukje 6mm2 vanaf de omvormer naar een koppeldoos en vandaar met 2,5mm2 verder naar de groepenkast.

Ik zou 18 poly panelen van 250Wp plaatsen maar heb het gewijzigd naar 26 mono panelen van 200Wp plaatsen. Deze zijn kleiner en komt bij mij gunstiger uit zodat ik meer Wp op het dak heb liggen.
De offerte heb ik hier nog niet van dus weet ik nog niet welke SMA ze erbij adviseren maar vermoedelijk zal dat de 4000TL-21 zijn en die moet ook met 6mm2 aangesloten worden.
Op internet staat 6mm2 kabel te koop voor nog geen 3 euro per meter dus ga ik die aanleggen. Ik kom met 2,5mm2 anders ook over de 1% verlies uit.
 
@Headhunter. Leuk dat je even meekijkt. Niks mis met de kast. De hoofdschakelaar zit nog onder de kast die zie je niet op de foto.
Zijn inderdaad 3 fasen. De pv zit op fase 3 op een 20A B automaat vanwege de 4mm2 zonder aardlek en zonder verdere verbruikers.
Dat is hooguit wat typisch maar maakt verder niet uit.

De andere fasen hebben elk 4 groepen en een aardlek.
De extra schakelaar onder de 20A groep is eigenlijk overbodig dat kan nog een keer een aparte aardlek worden voor de PV
 
@gsm mbt de 4mm2 ben ik voor het advies van de leverancier gegaan. Ik heb begrepen dat het om de dikte van de aardgeleider gaat en niet om de veerspanning. Daar kan gewoon 2,5mm2 in.
Monopanelen waren denk ik een stuk duurder?
 
Die kast klopt dus niet!

Is je aardverspreiding laag genoeg voor een 20a B automaat zonder aardlek?

Je groepen horen evenwichtig verdeeld te zijn over de 3 fasen.

Op deze manier lever jij 100% terug, terwijl het gunstiger is om zoveel mogelijk eigen energie te verbruiken en alleen de restopbrengst terug te leveren.
 
Aarde is goed. Kast zelf is natuurlijk niks mis mee, laten we er even vanuit gaan dat ik enige achtergrond heb. Maar je kommentaar is zeker gewaardeerd.

Over de evenredige verdeling over de fasen heb je natuurlijk gelijk alleen in de praktijk is dat niet aan de orde. Alles heeft in dit oude huis op een fase gezeten. Dus de verdeling is in de straat.
De vraag of er verbruikers op zouden moeten zitten heb ik me ook gesteld. Kun je mij uitleggen waarom dat voordeliger zou zijn? Ik druk op een zonnige dag gewoon 16A het net in.
 
@Vdbroek81
Ok dat is dan anders dan wat SMA mij schreef. Ik hou dat advies aan.
Maar hoe zit het dan met je verlies ?
Als ik 2,5 aanleg dan heb ik, volgens Sunny Design, een spanningsverlies van 1,04% en bij 6mm2 is dat 0,43% en voor zover ik het weet mag je niet boven de 1% komen.
Ik had zelf ook een vraag gesteld over een C of B karakteristiek zekering, ik heb ook 20A nodig en heb nog een C20 liggen maar twijfel of dit wel goed is met een C35 als hoofdzekering dus denk ik dat ik toch ook maar een B20 ga halen. Wel heeft SMA mij geschreven dat ook de omvormer beveiligd moet zijn met een aardlek.

@Headhunter
Wat bedoel je met :
"Op deze manier lever jij 100% terug, terwijl het gunstiger is om zoveel mogelijk eigen energie te verbruiken en alleen de restopbrengst terug te leveren."
Mijn buurman, die heeft al panelen op het dak liggen, heeft een meter die de teruglevering en het verbruik meet.
Wat die terug levert wordt verekend met zijn verbruik. En omdat hij een dubbele meter heeft wordt het eerst verekend met teller 2 (dagteller) en wat eventueel overblijft met teller 1 (nachtteller)
Dan maakt de manier toch niets uit ?
 
Het is even afhankelijk van je teller.

ALs jij een teruglever teller hebt zou je 16A terugleveren tegen een xx euro per kwh, terwijl je 25ct /kw moet betalen voor de geleverde stroom.

Dan is het dus beslist niet gunstig als je die 16A eerst het net op drukt en vervolgens weer tegen de hoofdprijs terughaalt.Je betaald dan voor je zelf opgewekte stroom.

Bij een draaischijf meter zal dat niet het geval zijn maar deze worden straks uitgefaseerd daar komen of elektronische voor terug die niet terugdraaien of leveren en terugleveren apart registreren.

Dat verrekenen gebeurt pas na het tellen, ga je over 3600kWh(niet helemaal zeker van dit getal) dan krijg je een veel lagere vergoeding voor het totaal teruggeleverde vermogen, die vergoeding word verrekend met je eindafrekening en dat is dus ongunstiger als dat ej de opgewekte energie direct zelf verbruikt en alleen het overschot het net in stuurt.
 
Dat klopt al is dat getal 5000KWh
Wat hij mij vertelde is dat alle KWh wat hij terug levert verekend wordt met zijn verbruik en voor alle KWh wat hij meer terug levert krijgt hij "slechts" 9 ct/KWh
Dat is denk ik wat jij bedoeld.
Hij heeft een nieuwe meter maar of dat de slimme meter is weet ik niet. Hij heeft die ±½jaar voor de zonnepanelen gekregen omdat zijn meter kapot was gegaan dus zit die er nu bijna een jaar en ik denk dan ook dat het wel een slimme meter is.
 
Status
Niet open voor verdere reacties.

Login

Je wachtwoord vergeten?
Heb je problemen met wachtwoorden of reset, stuur een mailtje naar info a p e n staartje klusidee nl Nog niet geregistreerd? Registreer nu
or Log in via
Back
Bovenaan Onderaan